Kilo almanın en önemli nedenleri

Kilo almanın en önemli nedenleri.7362
  • Giriş : 20.12.2008 / 11:30:00

Çağımızın en önemli sorunları arasında yer alan obezitenin nedenleri açıklandı. İşte şişmanlığın ana sebepleri...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kürşat Karacabey, kötü beslenme, hastalık ve yanlış ilaç kullanma, hormonal bozukluk, metabolizmanın yavaşlaması, stres ve hareketsizliğin kilo almanın en önemli nedenlerinden olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Karacabey, şişmanlığın vücut yağının toplam miktarındaki aşırı genişleme ile alınan ve sarf edilen kalori arasındaki dengenin bozulması olarak tanımlanabileceğini belirtti.

Karacabey, yoğun iş koşullarında birçok insanın düzenli ve kaliteli beslenme imkanı bulamadığını, öğünlerini düzensiz ve hazır yemeklerle geçiştirdiğini belirtti.

Düzenli yemek yeme olanağı bulamayan birçok kişinin akşam öğünlerinde aşırı yemek yediğini ve bunun da kilo alımını etkilediğini ifade eden Karacabey, şöyle konuştu:

"Kötü ve düzensiz beslenme, hastalık ve yanlış ilaç kullanımı, hormonal bozukluk, stres ve hareketsizlik kilo almanın en önemli nedenlerindendir. Metabolizmanın yavaşlaması, yaş, cinsiyet, gebelik ve çok uyuma da kilo almada etkilidir. Şişman kişiler genellikle düzensiz yemek yerler, öğün atlarlar, bütün gün yemek yemeden dururlar ve bir öğünde çok fazla yerler, sürekli rejim yapma isteğindedirler, hareketsizdirler.

Bu davranışların süreklilik kazanması obeziteye ve hipertansiyon, şeker hastalığı, böbrek ve pankreas yetmezliği, kalp ve damar hastalıkları, kemik incelmesi, gut hastalığı, kanser gibi hastalıklara, bunun sonucu olarak yaşam süresinin kısalması ve yaşlanmasının hızlanmasına, psikolojik sorunlara ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*