Kilo vermek için oruç tutmayın

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, zayıflamak için oruç tutulmaması gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar yaklaşan Ramazan ayında, asla kilo vermek için oruç tutulmaması konusunda vatandaşları uyarıyor. Çünkü bu durum metabolizmanın bozulmasına ve kilo yerine sadece kas ve su kaybına neden oluyor.

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Dr. Leyla Özgen ile Yrd. Doç. Dr. Melek Yaman, Gaziantep'te 18-58 yaş arası 180 kişi arasında Ramazan ayında besin tüketimi konulu bir araştırma yaptı. Çalışma ile bireylerin Ramazan ayında ve Ramazan Bayramı'nda değişen beslenme alışkanlıkları ortaya çıkarılarak, Ramazan ayında beslenmede dikkat edilmesi gerekenler belirtildi.

Araştırmaya göre, kadınların yüzde 91.8'i, erkeklerin yüzde 92.9'u oruç tutuyor. Kadınların yüzde 68.3'ü, erkeklerin yüzde 64.6'sı sahura her zaman kalkıyor. Katılımcıların yüzde 92'si oruç tutma nedenini, "Dini yönden kendimi sorumlu hissediyorum" diye açıklıyor. "Sağlığım açısından yararlı olduğunu düşünüyorum" diyenlerin oranı yüzde 2.4 iken; yüzde 0.6'sı "Kilo vermeme yardımcı olduğunu düşünüyorum", yüzde 4.2'si ise, "Psikolojik yönden kendimi baskı altında hissediyorum" diyor.

Oruç açmada kadınların yüzde 72.3'ü, erkeklerin yüzde 67.7'si suyu; kadınların yüzde 14.9'u, erkeklerin yüzde 21.5'i hurmayı tercih ediyor. Ramazan ayında bireylerin yüzde 80 'i çorbayı, yüzde 78.3'ü peyniri, yüzde 75'i sebze yemeklerini ve yüzde 74.4'ü çay-kahveyi en çok tüketirken; Ramazan Bayramı'nda yüzde 55'i etli yemekleri, yüzde 47.8'i hamur tatlılarını, yüzde 34.4'ü sütlü tatlıları tüketiyor.

"KİLO VERMEK İÇİN ORUÇ TUTULMAMALI"

Araştırma sonunda sağlıklı oruç tutabilmek için bazı önerilere yer veriliyor. Buna göre dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

-Asla kilo vermek için oruç tutulmamalı. Bu durum metabolizmanın bozulmasına ve kilo yerine sadece kas ve su kaybına neden olur.

-Oruç tutulacaksa kesinlikle sahura kalkılmalı.

-Sahurda ağır yiyeceklerden kaçınılarak hafif kahvaltılık besinler tercih edilmeli.

- İftarda hızlı ve çok yemek yenmemeli.

-Oruç erken saatlerde açılıyorsa hafif yenilip sulu besinler tüketilmeli.

-Yürüyüşlerle sindirim kolaylaştırılmalı.

-Ramazanda yoğurt, ayran veya süt tüketimine dikkat edilerek 2-3 su bardağının altına düşmemeye özen göstermeli. İftarda sebze ve meyve tüketimini ağırlık verlimeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious