Kilo vermek isteyene hükümet yardımı

Kilo vermek isteyene hükümet yardımı.14566
  • Giriş : 24.01.2008 / 18:20:00

İngiltere'de giderek artan obezite sorunuyla mücadele yöntemleri arayan hükümetin, şişmanlara kilo vermeye çabalamaları karşılığında maddi yardım yapmaya karar verdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şişmanlara nakit, market kuponu ve diğer bazı ödüller önerilmesine önayak olmaya hazırlanan İngiliz hükümetinin, bunun karşılığında aşırı şişmanlardan, "kilo yapan yiyeceklerden uzak durduklarını ve spor yaptıklarını" kanıtlamalarını isteyeceği belirtildi.

Ödül sisteminin kaybedilen kiloyla orantılı olacağına dikkat çeken İngiliz basını, "En çok kilo veren, en büyük ödülü kapacak" diye yazdı.

The Daily Telegraph gazetesi, İngiliz hükümetinin, bu yolla harcanacak paranın aşırı kilonun getirdiği hastalıkların tedavisine harcanacak paradan çok daha az olacağına işaret eden hesaplamaları haklı bulduğu için sistemi uygulamaya koymaya hazırlandığını yazdı.

Haberde şöyle denildi:

"Kanser, kalp, şeker gibi hastalıkların tedavisi için her bir hastaya onbinlerce sterlin harcanıyor. Şişman bir kişinin kilo vermesi için kendisini cesaretlendirmek üzere yapılacak maddi yardım ise bunun yanında hiç kalacak.

Sistem daha önce Amerika ve İngiltere'de bazı sağlık sigortası şirketleri tarafından uygulandı ve başarılı oldu.

Bu şirketler, düzenli olarak spor yapan kişilere indirim uyguladı ve başarılı olundu."

Uzmanlar, İngiltere'de acil önlemler alınmaması halinde 2050 yılına kadar nüfusun büyük bölümünün obez olacağı ve bu aşırı kiloların yol açtığı hastalıkların da Milli Sağlık Sistemine yılda 50 milyar sterline mal olacağı tahmininde bulunuyor.

Halen İngiltere'deki çocukların yüzde 30'u obez kabul ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious