Kilo vermeyi başardım demek için 5 yıl bekleyin

Kilo vermeyi başardım demek için 5 yıl bekleyin.17970
  • Giriş : 08.09.2007 / 19:55:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:52:16

Uzun süre diyet yaptınız ve istediğiniz kiloya ulaştınız. Artık giydikleriniz size daha çok yakışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

“Eskisi gibi canım ne çekiyorsa yiyebilir, aç kaldığım günlerin acısını çıkarabilirim” diye düşünüyorsanız YANILIYORSUNUZ.

Kilo vermek isteyen kişiler kaç kilo olacakları, ne kadar sürede verecekleri gibi konularla ilgilenirler ve hep “Bu son, bir daha kilo asla almam, yeter ki istediğim kiloya ineyim.” şeklinde söylemlerde bulunurlar. Ama maalesef kilo veren birçok kişi 5 yıl içerisinde kaybettiği tüm kiloları geri alıyor.

Kilo verdikten sonra koruma programları uygulamalısınız

Diyet sona erdiğinde uzun bir süre kendini kısıtlanmış hisseden kişi, “Nasılsa bir iki gün sonra tekrar dikkat etmeye başlayacağım.” diyerek sevdiği besinlerin tüketimini artırıyor; fakat diyetten sıkılmış ve yorulmuş olmanın getirdiği olumsuzluklarla beraber bu 2-3 gün hiç bitmiyor ve ağırlık artışları başlıyor. Koruma programı, zayıflama programlarından daha önemlidir. İlk 6 ay, kaybedilen ağırlığın korunması ve yemek düzeninin sağlanması açısından önemlidir. Daha sonraki 5 yıl bitiminde birey artık “Ben kilo verdim.” demeye hak kazanır. Peki nedir koruma programı?

Koruma programında diyetisyen ile beraber günlük tüketilmesi gereken süt, protein, ekmek grubu, meyve, yağ gibi besin gruplarının porsiyon miktarları ve bu gruplar içerisinde yer alan besinlerin neler olduğu (örneğin; kestane, patates, pirinç bir ekmek grubu üyeleridir şeklinde) belirlenir. Bu besinlerin gün içine nasıl yayılacağını, hangi besinin hangi besinle yenileceğini, sizin sevdiğiniz besinleri tükettiğinizde örneğin pizza gibi, o durumda neyi azaltacağınızın pratikleri yapılarak bundan sonra sizin kendi diyetinizi kendinizin nasıl ayarlayacağı konuşulmalıdır. Tekrar kilo alıp yeniden zayıflamak tekrar kilo almak gibi durumlar bireyde bir kısırdöngünün oluşmasına neden olur. Unutulmamalıdır ki; diyet yaparken bir öğünde aldığınız besinlerin koruma programında sadece miktarları artacaktır.

Öneriler:

* Kilo koruma programlarına devam edin.

* Bir günden bir şey olmaz diye düşünmeyin, disiplininizi bozmayın.

* “Önemli olan kilo vermek değil, verilen kiloları korumaktır” düşüncesini aklınızdan çıkarmayın.

* Zayıflama programı bitiminde tatile çıkmayın.

* Tükettiğiniz yöresel yemekleri, özel tariflerinizi, sevdiğiniz besinleri diyetisyeninize söyleyiniz ve yiyebileceğiniz miktarları diyetisyeninize sorunuz.

* Diyetin sonuna doğru metabolizma hızınızın yavaşladığını, özellikle ilk 3 ay içerisinde daha kolay kilo alabileceğinizi unutmayın.

* Sayısını veya süresini azaltsanız da egzersizi asla kesmeyin.

* Adaptasyonda zorlanıyorsanız psikologdan yardım isteyin.

* Hoşunuza giden yeni hobiler edinin. Resim, boyama, dil kursu tarzı yeni bir kursa yazılabilirsiniz.

Ağırlık artışının olmadığı her ay için kendinize sevdiğiniz bir hediye alın, başarınızı kutlayın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious