Kilolar sağlığınızı elinizden alıyor

  • Giriş : 11.10.2007 / 09:50:00

Obezite (aşırı şişmanlık) bütün dünyada hızla artan bir sağlık problemi... Hangi yiyeceklerin bize nasıl kilo aldırdığını bilirsek önlem almamız da kolaylaşıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şişmanlık özellikle son yıllarda bütün dünyayı ilgilendiren önemli bir sağlık sorunu. Bayram öncesi beslenmenin önemine dikkat çeken ve aşırı kilo alımına karşı uyaran Hospitalium Ümraniye'den Diyetisyen Melek Gül, obezite ve sağlıklı beslenme ile ilgili konulardaki soruları yanıtladı. Obezite diğer adıyla şişmanlık sağlığımızı tehlikeye sokacak miktarda vücudumuzda fazla yağ birikimi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Günümüzde gelişmiş ülkelerin pek çoğunda yetişkinlerde en önemli sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

KİLO ARTIŞI NASIL MEYDANA GELİYOR?
Obezitenin ortaya çıkışını bir çok şey etkiler. Obezitenin temelinde yatan en önemli problemlerden biri beslenme bozukluğudur. Günlük besinlerle aldığımız enerji düzeyi harcadığımızdan az olduğunda fazla aldığımız kaloriler vücudumuzda yağ olarak depolanır. Günlük hayatta sağlıksız ve düzensiz beslenme bu dengeyi olumsuz yönde etkiler ve kilo artışları meydana gelir. Bir diğer neden ise hareketsizliktir. Fiziksel aktivitenin vücut ağırlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Hareketlilik harcanan enerji miktarını artırdığı için enerji dengesinin lehimize işlemesini sağlar.

PSİKOLOJİK SORUNLAR DA ETKİLİ
Metabolik ve hormonal sorunlar da obezite açısından önemlidir. Metabolizma hızımız yaşın ilerlemesiyle ve vücut kas dokusunun azalmasıyla beraber yavaşlamaktadır.Ayrıca metabolizma hızına etki eden bazı hormonlar vardır. Bu hormonların işleyişindeki bazı sorunlar yağlanmanın artmasına sebep olmaktadır. Hormonal kaynaklı bir problemin varlığında endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanından yardım alınmasında fayda vardır.
Psikolojik sorunlar da kilo alımında etkilidir. Kişinin ruhsal durumu bazen aşırı bazen de yetersiz beslenmeye neden olabilir. Aşırı yemek yeme durumu açlıktan değil genelde sıkınıtıdan ortaya çıktığından dolaylı olarak obezite için risk faktörü olarak karşımıza çıkar. Böyle durumlarda psikiyatri uzmanından yardım almak gerekir.

ÖĞÜN DIŞINDA NELER ATIŞTIRILABİLİR?
Eğer kişi ana öğünlerde alması gereken besin öğelerini tamamlıyorsa ve atıştırma olarak karbonhidrat ve yağdan zengin olan pasta, bisküvi, cips,çikolata gibi besinleri tercih ediyorsa kilo alımı kaçınılmazdır.Fakat az az sık beslenme hem metabolizmayı hızlandırdığından hem de tokluk hissi vererek bir sonraki öğünde fazla besin tüketimini engelleyeceğinden ara öğünlerde meyve, yoğurt, süt ve grissini gibi besinleri tüketmek zayıflamaya destek olur.

SAĞLIKLI BESLENMEDE SUYUN ÖNEMİ
Öncelikle bilmek gerekir ki belli bir diyet ve egzersiz programına bağlı olmadan tek başına bol miktarda su içmenin zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Fakat diyet ve egzersiz programına destek olarak içilen 2 litre su tüketimi vücutta biriken toksinlerin atımını kolaylaştıracağından diyete destek olur. Özellikle sofraya oturmadan ve kalkarken su içilmesi midenize sanki bir balon konmuş gibi dolduracaktır. Sofradan kalkarken yemek üzerine içeceğiniz 1 bardak su daha önce içtiğiniz su ile birlikte yiyeceklerin şişmesine ve hacim oluşturmasını sağlayacağından tokluk hissi verir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious