Kilyos'ta gemi karaya oturdu

Kilyos'ta gemi karaya oturdu .8737
  • Giriş : 17.12.2007 / 12:24:00

Yapılan uyarıları dinlemeyen gemi karaya oturmaktan kendini kurtaramadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kilyos önlerinde karaya oturan gemideki 13 kişiden 11'i tahliye edildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, dün saat 20.04'te boğaz çıkışını tamamlayan ve 20.45'te Türkeli demir mevkiine demirleyen Panama bayraklı ''M/V NASİP'' adlı 71 metre boyundaki geminin gece saat 05.58'te demir taradığı Gemi Trafik Hizmetleri tarafından tespit edildi.

Gerekli uyarılar yapılmasına rağmen, gemi kötü hava şartlarından dolayı saat 06.00 sıralarında sürüklenerek, Kilyos Güven Burnu Koyunda karaya oturdu.

İçinde toplam 13 kişi bulunan geminin boş olduğu, makine dairesinden su aldığı ve çevre kirliliği oluşmadığı belirtildi.
Olay üzerine, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından seyir, can, mal ve çevre emniyeti için ''Kurtarma 3'' römorkörü ile ''Kıyı Emniyeti 1'' hızlı tahlisiye botu ve karadan müdahale için kara tahlisiye ekipleri olay yerine sevk edildi.
Kara tahlisiye ekiplerince kurulan varagele sistemi aracılığıyla tahliye işlemi başlatıldı. Çalışmalarda, saat 08.30'dan 09.37'ye kadar, gemideki 13 kişiden 11'i tahliye edildi.
Gemiyi terk etmek istemeyen kaptan ve 2. kaptan dışında tahliye işleminin tamamlandığı, kara tahlisiye ekibinin halen tahliyeye hazır halde beklediği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious