Kim, ne dedi?

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Bakan Gül'ün aday olmasına kim, ne yorum getirdi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ARINÇ: "ÜLKEMİZİN ÖZLEDİĞİ BİR CUMHURBAŞKANI OLUR"

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün isminin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanması ile ilgili olarak, "Ülkemizin özlediği bir Cumhurbaşkanı olur. İyi bir seçim. " dedi.

TBMM Başkanı Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'te bulunan odasına Bakan Gül'ü tebrik için geldi. Girişte basın mensuplarına açıklama yapan Arınç, "Ülkemizin özlediği bir Cumhurbaşkanı olur. İyi bir seçim. " dedi.

Basın mensuplarının 'Gül'ün eşinin türbanlı olduğunu' hatırlatmaları üzerine Arınç, "Türban tartışmasını duymak istemiyorum" diye konuştu.

Arınç, bundan sonra aday olmayacağını, adaylıktan vazgeçtiğini söyledi.

BABACAN: "TÜRKİYE İÇİN HAYIRLI OLUR İNŞALLAH"

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'na adaylığı ile ilgili olarak, "Türkiye için hayırlı olur inşallah." yorumunu yaptı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ise Abdullah Gül'ün kendisini ispatlamış bir isim olduğunu belirterek, "İnanıyorum ki, Türkiye ayrı bir ivme kazanacaktır." dedi.

ÇELİK: "GÜL'ÜN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI TAYYİP ERDOĞAN'IN BÜYÜKLÜĞÜDÜR"

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesini, "Başbakan Erdoğan'ın büyüklüğü" olarak niteledi. Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olması durumunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) kendisini gözünü kırpmadan seçeceğini söyleyen Çelik, Gül'ün aday gösterilmesinin "AK Partililer'in istediği kişinin aday olması olarak" gördüğünü söyledi.

Bakan Çelik, Türk Telekom ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan anlaşmanın imza töreninde cumhurbaşkanlığı adayı ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandığını belirten Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Partililerin istediği kişiyi, Abdullah Gül'ü aday gösterdiğini kaydetti.

Bakan Çelik, "Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığı hayırlı olsun, bu karar Başbakan Erdoğan'ın ne kadar büyük bir lider olduğunu ortaya koymuştur. Başbakan kendisi aday olsaydı, TBMM onu da gözünü kırpmadan seçerdi ama o kendi yol arkadaşının Cumhurbaşkanı adaylığı için önerdi. Bu karar Başbakan'ın gönlünün ne kadar zengin olduğunu ve büyüklüğünü ortaya koymuştur." şeklinde konuştu.

AĞAR: HAYIRLISI BAKALIM

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili olarak "Hayırlısı bakalım" dedi.

Ağar,THY'nin tarifeli uçağıyla Ankara'dan İstanbul'a geldi. Havalimanında basın mensuplarının cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Abdullah Gül'le ilgili sorularına Ağar, " Hayırlısı bakalım" demekle yetindi.

Ağar, diğer soruları yanıtlamadan makam aracına binerek havalimanından ayrıldı.

Bu sırada Ağar'ı karşılamak için salonda bekleyen DYP'li yöneticilerden Celal Adan ile CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayını Abdullah Gül olarak açıklamasının ardından birbirlerini "hayırlı olsun" diyerek tebrik etti.

BAYKAL, GÜL'ÜN ADAYLIĞINI EVİNDE ÖĞRENDİ, ELEŞTİRİLERİ NOT ALDI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığını evinden öğrendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olarak belirledikleri isim olarak açıklamasını CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da evinde öğrendi.

Baykal, Erdoğan'ın Meclis'teki grup konuşması Angora'da bulunan evinde, yalnız izledi. CHP kurmayları ise TBMM'deki odalarında Gül'ün adaylığını öğrendiler. Gül'ün açıklanmasından sonra Baykal ile kurmayları arasında yoğun telefon trafiği yaşandı.

CHP lideri, Başbakan Erdoğan'ın, CHP'ye yönelik eleştirileri de dikkatlice not aldı.

GRUP'DA CEVAP VERECEK

Öte yandan, Deniz Baykal, Gül'ün adaylığı ve Erdoğan'ın eleştirilerine partisinin saat 13.30'da yapılacak Meclis Grubu'nda yanıt verecek.

BBC: "ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINDAN VAZGEÇTİ"

İngiliz BBC kanalı, 11. Cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül'ün açıklanmasına ilişkin olarak, "Başbakan, cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçti" dedi.

BBC, "Bu karar, binlerce kişinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmamasına yönelik yürüyüşünün ardından geldi." yorumunda bulundu.

Başbakan Erdoğan, parti grup toplantısı sırasında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü aday olarak açıkladı.

MÜSİAD: ''ÇOK İYİ VE DOĞRU BİR İSİM. CUMHURBAŞKANLIĞINI DOLDURABİLECEK VASIFLARDA''

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, çok iyi ve doğru bir isim olduğunu belirterek, ''Sayın Gül, Cumhurbaşkanlığını doldurabilecek vasıflarda'' dedi.

Bolat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü cumhurbaşkanlığına aday göstermesine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın, partisi ve istikrar adına çok önemli bir fedakarlık yaptığını, bunun takdir edilmesi gerektiğini söyledi.

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı için çok iyi ve doğru bir isim olduğunu ifade eden Bolat, ''Ülkemiz için hayırlı olsun. Sayın Gül, Cumhurbaşkanlığını doldurabilecek vasıflarda. Hem halkımız tarafından hem uluslararası kamuoyu açısından çok bilinen biri. Uzlaşmacı tavırları, kariyeri, performansı ve duruşu itibarıyla Cumhurbaşkanlığına yakışır'' diye konuştu.

Bolat, Cumhurbaşkanlığı seçimi için anayasal sürecin işlediğini, bundan sonra takdir ve kararın millet iradesini temsil eden TBMM'nin olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Meclis'in iradesi ve kararı hepimizin kararı olacaktır. Tüm partilerin, bu seçimi bir krize ve gerginliğe yol açmadan tamamlanması konusununda üzerlerine düşeni yapacaklarına inanıyoruz. Türkiye'de daha ekonomik alanda yapılacak çok işler var.''

SABANCI: ''BAŞBAKAN ERDOĞAN'I, GÖSTERMİŞ OLDUĞU OLGUN VE ÖRNEK DEMOKRATİK TAVIR NEDENİYLE KUTLUYORUM''

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Türkiye'nin istikrarı için göstermiş olduğu olgun ve örnek demokratik tavır nedeniyle kutluyorum'' açıklamasını yaptı.

Sabancı, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

''Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Türkiye'nin istikrarı için göstermiş olduğu olgun ve örnek demokratik tavır nedeniyle kutluyorum.

Sayın Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığının da ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.''

MESUT YILMAZ: "CUMHURBAŞKANI ADAYI HAYIRLI OLSUN"

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı'na Abdullah Gül'ü aday göstermesini 'Hayırlı olsun' şeklinde karşıladı.

Mesut Yılmaz, Anavatan Partisi Rize İl Genel Meclisi Üyesi Hasan Şuşoğlu'nun babası Mızrap Şuşoğlu'nun cenaze namazına katılmak için memleketi Rize'nin Çayeli ilçesine geldi. Cenaze yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunan Yılmaz, hemşehrileriyle hasret giderdi. Yılmaz, gazetecilerin Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'na adaylığına ilişki soruları üzerine yorum yapmayarak sadece 'Hayırlı olsun' diyerek yetindi.

Yılmaz, Rize'den adaylığıyla ilgili soruya ise, "Bugün cenazeye geldim. Siyasi bir açıklama yapmayacağım. 2 hafta sonra Rize'ye tekrar geleceğim. O zaman gerekli açıklamayı yapacağım." dedi.

YAZICIOĞLU: ''VATANA VE MİLLETE HAYIRLI OLSUN''

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Abdullah Gül'ün, Cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi üzerine ''Vatana ve millete hayırlı olsun'' dedi.

Yazıcıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, BBP'nin kurulduğu günden bu yana cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiğini savunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesi halinde, milletin iradesinin doğrudan yansıyacağını, hiçbir şaibe ve tartışma olmadan milletin isteğinin yerine gelmiş olacağını kaydeden Yazıcıoğlu, ancak bugün geçerli olan Anayasa'ya göre cumhurbaşkanını seçme yetkisinin TBMM'de olduğunu hatırlattı.

Yazıcıoğlu, Gül'ün adaylığı için de ''Vatana ve millete hayırlı olsun'' dedi.

MUMCU: "BEKLENEN İKİ ADAYDAN BİRİ OLDU"

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasını değerlendiren Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, "Beklenen iki adaydan bir oldu" şeklinde yorumladı.

Mecliste partisini grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandıran Anavatan Lideri "Keşke isim on gün önce açıklansaydı. Ama bugün olması bir kazançtır. Henüz bizde sizlerle birlikte bir kaç dakika önce öğrendik. Onun için izin verin bir kaç saat, bir iki gün düşünelim değerlendirelim. Başka adaylar olacak mı? Onlara da bir bakalım." şeklinde konuştu.

Mumcu, "Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı Genel Kurul toplantısına katılacak mısınız?" sorusuna ise "Bunu değerlendireceğiz, sayın Ağar ile görüşeceğiz. Daha önce de istişare halinde olacağımızı söyledik. Zannediyorum yarın görüşürüz. Yarından itibarende değerlendirmelerimizi kamuoyuyla paylaşırız. Biz zaten yarın Geniş İstişare Kurulu toplantısı çağrısı yapmıştık. Yarından sonra da parti MKYK'yı çağırdık. Onlarla birlikte bir değerlendirme yapacağım. Kayda değer iki ihtimalden birisi buydu. Ve o gerçekleşti" şeklinde cevap verdi.

ÖĞRENCİSİNİN ADAYLIĞINA ÇOK SEVİNDİ

AK Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, üniversiteden öğrencisi Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesinden çok memnuniyet duyduğunu söyledi.

Yalçıntaş, Gül'ün AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı olduğunu Başbakan Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından çok duygulandığını açıkladı. Yalçıntaş, "Çok isabetli bir karar. Sayın Başbakanımıza bu yetki verilmişti. Yetkiyi fevkalade kullanmıştır."dedi.

Gül'ün kendisinin öğrencisi olduğunu ve değişik yerlerde de birlikte çalıştıklarını ifade eden Yalçıntaş, "İyi yetmiştir. Ilımlıdır, sevecendir. Çok vasifları olan bir kişiliği vardır. Türk milletinin tümünü kuçaklayacaktır. Sevinçliyim"diye konuştu.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Sabri Varan ise, kendilerinin Başbakan Erdoğan'ı veya Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün adaylığını beklediklerini belirterek, "Beklenen oldu. Başkası olsa bu olay eksik olurdu. Kriterlere uyan herkesin kabulünü düşündüğümüz bir aday oldu. Ben 7 yıllık görev süresi içerisinde çok başarılı hizmetler vereceğine inanıyorum. Abdullah Gül, gül gibi bir insandır"diye konuştu.

ABDULLAH GÜL'ÜN ADAYLIĞI İLE İLGİLİ AK PARTİLİLERİN DEĞERLENDİRMELERİ

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayının Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül olduğunu açıkladı.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamasının ardından değerlendirmeler şöyle:

Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında ağlayan AK Parti kurucularından Yasemin Kumral, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına başka birisini aday göstermesinin büyük bir fedakarlık olduğunu belirtti. Kumral, "Bunu yapabilmek için yürek ister. Belli idi. Büyük bir fedakarlığı yapmak her babayiğidin harcı değil. Duygulandım gözyaşlarımı tutamadım" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mit Mehmet Fırat: "İnanıyorum ki Türkiye ayrı ivme kazanacaktır. Basın için sürprizdi. Kendini ispatlamış bir isim. Her kademede bilinen bir kişi"

AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik: "Beklenen bir karardı. Tayyip Bey istenen bir adaydı. Ancak Başbakanın Başbakan olarak kalması isteniyordu."

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen: "Hayırlı uğurlu olsun. Türkiye istikrarlı bir şekilde yoluna devam eder" Başbakan'ın kendisinden feragat etmesini değerlendiren Tüzmen, "Başbakan istişare mekanizmalarının tamamını çalıştırdı. Zor bir karardı. Ama bence gene doğru bir karardı. Kendisini aşmış olduğunu gösterdi. İçeride dışarıda Türkiye yi temsil yeteneği olan ve önceden başbakanlık yapan birisi olması önemli."

Kendi adaylığının sorulması üzerine Tüzmen, "Ben almayım teşekkür ederim" dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "En uygun karar" derken Başbakanın kendisini aday göstermemesinden başkalarının alacağı çok ders olduğunu ve Başbakanın demokratik olgunluğun göstergesi olduğunu söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış: "Ülkemiz adına çok seviniyorum. Başbakanın kendisi ile ilgili hiçbir zaman derdi davası olmadı."

Devlet Bakanı Ali Babacan: "Türkiye ve milletimiz için hayırlı olsun."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu: "Uzun süredir beklenen bir karardı. Grup bu kararı büyük memnuniyetle karşıladı. 11. cumhurbaşkanımızın seçilmesi konusunda uzlaşma yerinde olur. Diğer partiler yeniden değerlendirecektir." Başbakan Erdoğan'ın kendisinden feragat etmesini ise, "Bunlar önemli kararlar. İnsanların nefsine hakim olması önemli. İradesini ve güçlüğünü nefsine hakim olmayı gösteriyor" diyerek değerlendirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker: "Grubumuzun en yüksek düzeyde teveccühü ile bu karar alındı. TBMM'de yüksek destekle seçilecek" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious