Kimi sevindi, kimisi üzüldü

Kimi sevindi, kimisi üzüldü.10840
  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Konut kura çekiminde kimi sevindi, kimisi üzüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kura çekiliş törenine katılan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, 396 konutun satılacağı daireler için 469 başvuru olduğunu hatırlattı ve "Başvuranların önemli bir bölümünün yüzü gülecek. Şimdiden tüm ev sahiplerini kutluyorum ve iyi şanslar diliyorum" dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ile başlattıkları ortak toplu konut projelerinin, Bursa'nın konut sorununun aşılmasında ve özellikle planlı yapılaşma konusunda çok büyük fırsat olduğuna dikkat çeken Altepe, "Evsahibi olmak herkes için birinci önceliği olan bir konu. Bu uğurda çaba gösteren vatandaşlarımıza belediye olarak destek veriyoruz. Osmangazi'de yaşayan her vatandaşımız evsahibi olsun istiyoruz" dedi. Kura töreninin açılışında konuşan Altepe şu bilgileri verdi: "Bursamız bir cazibe merkezi. Bu nedenle, burada yaşayanların yanı sıra dışarıda yaşayanlar da kentimizden evsahibi olmak istiyor. Bu da konut açığını doğuruyor. Biz göreve geldiğimizde, programımızda olmamasına rağmen hemen çalışma başlattık. Yunuseli'de örnek bir site kuruyoruz. Yeşil alan, park, spor tesisi, okul, ibadethane gibi her türlü sosyal donatı alanı bulunan bir yerleşim bölgelesi oluşturuyoruz. Bugün kurada çıkmayanlar üzülmesin, belediyemizin bu alanda başka projeleri de var. Bununla birlikte, Yunuseli'de yapılan konutlardan 180 tanesi belediyemizin olacak ve bir süre sonra onları da satışa çıkaracağız. Herkesin evsahibi olabilmesi için elimizden geleni yapacağız."

Osmangazi Belediye Başkanı Altepe ayrıca, dairelere başvurma koşullarına belirli sınırlamalar koyarak Osmangazi'de oturan vatandaşların konut sahibi olabilmesini amaçladıklarını bildirdi. Altepe'nin konuşmasının ardından kura çekimine geçildi. İlk kurayı yine Başkan Altepe çekti. Noter huzurunda çekilen kuralar bilgisayar ve projeksiyon marifetiyle katılımcılara duyuruldu. Kura sırasında bazı vatandaşların sevinç çığlıkları attığı görüldü. Satışa sunulan 396 konut için başvurular, 01- 21 Haziran tarihleri arasında alınmıştı. Bu süre içinde; 120 ve 132 metrekarelik olan C grubuna(C1 ve C2) toplam 469 başvuru yapıldı. Başvuruların 325 tanesi C1(120 metrekare) grubu konutlara, 144 tanesi ise C2 (132 metrekare) grubu konutlara yapıldı. C1 grubunda 252, C2 grubunda ise 144 daire satışa çıkıyor.

Satışa sunulan konut sayısı ile başvuru sayısının birbirine yakın olması nedeniyle başvuru sahiplerinin yaklaşık yüzde 70'inin yüzü güldü. Kura ile belirlenen hak sahipleri, 4-17 Temmuz 2006 tarihleri arasında kesin sözleşmeyi imzalayacaklar.

B GRUBU KURALARI 8 TEMMUZ'DA

Diğer yandan, alt gelir grubuna hitap eden ve aşırı bir ilgi gören B tipi konutlarla ilgili kura da 8 Haziran 2006 tarihinde çekilecek.

7 Haziran'da başlayan B tipi konut başvuruları 23 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar sürmüştü. Bu süre içinde, toplam 3915 kişi konut için Osmangazi Belediyesi'ne başvuru yaptı. 84,1 metrekare olan B grubu konutlardan toplam 336 konut satışa sunuluyor. Osmangazi'de en az bir yıl oturmayı ve ailenin gelirinin 765 YTL'nin altında olması gibi koşulları gerektiren konutların sahipleri de kura ile belirlenecek. Alt gelir grubuna hitap eden konutlar, 8 Temmuz 2006 tarihinde yine noter huzurunda çekilecek kura ile sahiplerini bulacak. Kura'nın ardından belirlenen hak sahipleri, 21 Ağustos - 5 Eylül tarihleri arasında kesin sözleşmeyi imzalayacak. Satışa sunulan konut sayısının sınırlı ve başvuruların da yoğun olması nedeniyle kura sırasında büyük bir heyecan yaşanacağı tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious