Kimler emlak vergisi ödemeyecek?

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Yaklaşık 22 milyon vatandaşı ilgilendiren, emlak vergisi ödemeleri, bugünden itibaren başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emlak vergisi, iki eşit taksitte ödeniyor. Birinci taksit mart, nisan ve mayıs ayı içinde, ikinci taksiti de kasım ayı içinde ödenecek. İsteyenler, mayıs ayı sonuna kadar verginin tamamını da ödeyebilirler.

VERGİLER ARTTI

2007 yılında ödenecek emlak vergisi ve Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı, 2006 yılında ödenenin aynısı olmayacak.

2006 yılında ödenen vergiler, yeniden değerleme oranının yarısı kadar yani "yüzde 3.9 oranında" arttı. Gayrimenkullerin değeri, emlak vergisi ve tapu harcına esas olan asgari değer yönünden, 2007 yılında yüzde 3.9 arttı. Buna bağlı olarak;

1) 2007 yılında ödenecek emlak vergisi,

2) 2007 yılında, emlak vergisinin yüzde 10’u oranında ödenecek Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı,

3) 2007 yılında satılacak gayrimenkullerin, tapu harcına esas tutulan, emlak vergisi asgari değeri, yüzde 3.9 oranında arttı. Emlak vergisi oranları, tabloda gösterilmiştir.

SEÇİMLER KURTARDI

Şu anda Meclis’te bekleyen "İl Özel İdareleri ve Belediye Gelirleri Kanunu Tasarısı" ile emlak vergisi oranının, yüzde 50 oranında artırılması öngörülüyordu. Daha önce de yazdığımız gibi, 2007’nin seçim yılı olması nedeniyle, bu tasarı askıya alındı.

Milyonlarca vatandaş, daha seçim yapılmadan faydasını gördü ve yüzde 50 artırılmış emlak vergisini ödemekten kurtuldu.

Yalnızca emlak vergisi değil, otopark vergisi ve konaklama vergisi başta olmak üzere, çok sayıda vergi, askıya alındı.

EMEKLİ, İŞSİZ VE EV HANIMLARI

2007 yılında, Türkiye sınırları içinde, brüt alanı 200 m2’yi aşmayan bir konutu olan

- Emekliler,

- İşsizler,

- Ev hanımları,

- Özürlüler,

- Gaziler,

- Şehitlerin dul ve yetimleri,

Emlak vergisi ödemeyecekler.

Emekliler (emekli aylığı dışında), işsiz ve ev hanımları, herhangi bir gelirlerinin olması halinde, sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanamayacaklar. Ancak, yıllık tutarı 18 bin YTL’yi geçmeyen menkul sermaye iradı gelirleri, sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanmaya engel olmayacak.

ÖZELLİKLİ DURUMLAR

Birden fazla konutu olanların, bu konutlarından biri için sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanmaları, mümkün değil. Aynı şekilde, ara sıra dinlenmek amacıyla gidilen yazlık ya da dağ evi gibi konutlar da sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamaz.

Gayrimenkulün intifa hakkına sahip olanlar, emlak vergisini kendileri ödemek zorundalar.

2007 yılı içinde gayrimenkul alanlar, 2007 yılına ilişkin emlak vergisini ödemezler. Ancak, 2007 yılı sonuna kadar, ilgili belediyeye "Emlak Vergisi Bildirimi" vermeleri gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious