Kimler Gül'e oy vermedi?

Kimler Gül'e oy vermedi?.19556
  • Giriş : 25.08.2007 / 13:50:00

Gül , 2. turda 337 oyda kaldı. Gözler fre veren vekillerin kim olduğuna çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda 70 oy alan MHP Kayseri Milletvekili Sabahattin Çakmakoğlu ile 13 oy alan DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, ikinci turda oylarını 1'er artırdı. Birinci tur oylamada 341 oy alan AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül'e de 337 oy çıktı. İkinci tur oylamaya, AK Parti Uşak Milletvekili Mustafa Çetin'in yetişemediği öğrenildi.

OYLAR, 5 KEZ SAYILDI

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tur oylaması, 1 saat 45 dakika sürdü. Oy sayma işlemi, Tasnif Komisyonu üyeleri arasındaki anlaşmazlık yaşanması üzerine, 5 kez tekrarlandı ve 40 dakika sürdü. Sonuçlar açıklanmadan önce AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin ile Tasnif Komisyonunda görev alan milletvekilleri, Bakanlar Kurulu sırasında oturan Gül'ün yanına giderek, bir süre sohbet ettiler. Seçimin ikinci turuna, basın mensupları yoğun ilgi gösterirken, çok sayıda televizyon kuruluşu da TBMM Bahçesinden canlı yayınla gelişmeleri aktardı. Genel Kuruldaki protokol locaları boş kalırken, izleyicilere ayrılan localarda da yoğunluk olmadığı gözlendi.

''BİZ DE SÖZ NAMUSTUR''

BBP Genel Başkanı Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, oylamayla ilgili daha önce açıkladığı tavrında bir değişiklik olmadığını, Abdullah Gül'ü desteklemeye 3. turda da devam edeceğini söyledi. DTP Grup Başkanı Ahmet Türk de oylamadan sonra gazetecilerin sorusu üzerine, ''Bizim tavrımız ortada daha önce de Genel Kurula girip boş oy kullanmıştık'' dedi.

ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ise oylama sonucunun sürpriz olmadığını kaydederek, boş oy kullandığını kaydetti. Bağımsız Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu da AK Parti Kayseri Milletvekili Gül'e oy verdiğini, bunu daha önce kamuoyuna açıkladığını bildirerek, ''Biz de söz namustur'' diye konuştu. Eyyüpoğlu, iki gün öncesinden Cumhurbaşkanı seçiminde AK Parti'den fire olacağı duyumunu aldığını da sözlerine ekledi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, oylamaya AK Parti Uşak Milletvekili Çetin'in yetişemediğini, diğer milletvekillerini ise listelerden tespit etmeye çalışacaklarını ifade etti.

AK Parti Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa da grup başkanvekillerinden aldığı bilgiye göre, seçimlerin ikinci turuna, AK Parti'den 3 milletvekilinin mazereti nedeniyle katılmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious