Kimler KEY ödemesi alamayacak?

Kimler KEY ödemesi alamayacak?.13972
  • Giriş : 18.07.2008 / 08:20:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 09:47:04

KEY ödemeleri için geri sayım başladı. Peki kimler ödeme alamayacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KEY kesintisi yapılan 1987-1995 yılları arasında evli olan devlet memurlarından boşananlar varsa, yapılacak KEY ödemelerinden yararlanamayacak. Ödeme sadece erkek memura yapılacak

KEY ödemelerinde geri sayım devam ederken, hem eşi hem de kendisi devlet memuru olan ancak boşanan kadınların KEY (Konut Edindirme Yardımı) ödemelerinden yararlanamayacağı ortaya çıktı. 1987 ile 1995 yılları arasında KEY için kesinti yapılırken evli olan memurların hesapları birleştirildi. KEY hesabı tek elden takip edildi. Şayet kesinti yapılan yıllarda evli olan devlet memurlarından boşananlar varsa, ortada tek bir hesap olduğu için sadece tek ödeme yapılacağı anlaşıldı. Sözkonusu ödeme de, uygulama döneminde hesap erkek olan memurun hesabında takip edildiği için sadece erkeğe yapılacak.

Yetkililer, KEY ödemelerinin ne zaman yapılacağı konusunda sessiz. ‘2 hafta içinde ödemeler başlayacak’ dense de ödemelerin Eylül hatta Ekim aylarına sarkabileceği de konuşuluyor.

KEY ödemelerine ilişkin düzenleme TBMM’de kabul edildi. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek,KEY ödemelerine ilişkin sürecin tasarı yasalaştıktan hemen sonra başlatılacağını açıkladı.

Haciz uygulanabilir

Şimşek, “Bütün hak sahiplerinin detaylarını bulduk. Verileri toparladık. Ziraat Bankası’na verdik. Yasa düzenlemesi yapıldıktan hemen sonra ödemeler başlayacak” dedi. Şimşek, Ziraat Bankası’na borcu olan hak sahiplerinin parasına haciz uygulanabileceğini de hatırlattı.

8 milyon 493 kişiye toplam 2 milyar 855 milyon YTL konut edindirme yardımı ödeneceği tahmin ediliyor. 1987-95 yılları arasında sürekli çalışmış bir kişiye yaklaşık 1391 YTL ödeme yapılacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*