Kimlik Numarası olmayana son uyarı

Kimlik Numarası olmayana son uyarı.14574
  • Giriş : 07.03.2008 / 12:09:00
  • Güncelleme : 07.03.2008 / 13:40:07

İçişleri bakanlığında T.C kimlik nosu olmayanlara son uyarı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2 yıl önce yürürlüğe giren Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası uygulamasının 29 Nisan 2008 tarihinden itibaren zorunlu hale geleceği hatırlatıldı.

İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelgede 2 yıl önce yürürlüğe giren Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası uygulamasının 29 Nisan 2008 tarihinden itibaren zorunlu hale geleceği hatırlatıldı ve "kimlik numarası olmadan işlem yapılamayacak" denildi.

İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlayarak 2 yıl önce yürürlüğe giren Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası uygulamasının 29 Nisan 2008 tarihinden itibaren zorunlu hale geleceği hatırlatıldı, "kimlik numarası olmadan işlem yapılmayacak" denildi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden ilgili tüm kurum ve valiliklere gönderilen genelgede, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi(MERNİS) projesi kapsamında, kurum kayıtları arasındaki bilgi alışverişini sağlamak ve kamu hizmetlerinin sunulmasında kişiyi tek bir numaradan tanımlamak üzere TC Kimlik Numarası uygulamasına başlandığı ve her bireye bu numara verildiği hatırlatılarak şöyle denildi: "29 Nisan 2006 tarihlinde yürürlüğe giren 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Kanunun yayımlandığı tarihten 2 yıl içinde kurumlar ve tüzel kişilerin mevzuatlarını bu kanun hükümlerine uygun hale getirerek işlemlerinde kimlik numarasını kullanma zorunluluğu getirilmiştir. 21 Ekim 2006 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Başbakanlığın 2006/33 nolu genelgesinde de (kişilerin adına düzenlenecek olan her türlü form, beyanname, kimlik kartı, vergi kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport gibi bütün tanıtıcı belgelerde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına yer verilir.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası kurumlar ile diğer gerçek ve tüzel kişilerin her türlü işlem ve kayıtlarında esas alınır) hükmü bulunmaktadır" Genelgede bu hükmün 29 Nisan 2008 tarihinden itibaren sürecin tamamlanacağı hatırlatılarak, bu tarihten sonra artık her türlü belge ve işlemlerde TC Kimlik Numarası'nın kullanılmasının bir zorunluluk olduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious