Kimlik numarasında YSK ısrarı!

Kimlik numarasında YSK ısrarı!.10665
  • Giriş : 18.03.2009 / 03:52:00
  • Güncelleme : 17.03.2009 / 23:50:43

Yerel seçimlerde T.C. kimlik numarası şartı krizine YSK'dan açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

YSK Başkanı Muammer Aydın, "T.C. kimlik numarası şartı kalkamaz, yasayı değiştirmek lazım" açıklamasını yaptı.

Öte yandan siyasi partiler, nüfus cüzdanlarında T.C. kimlik numarası olmayan vatandaşların oy kullanamamasıyla ilgili YSK'dan esneklik isteyecek. YSK bu başvuruyu yarın yapacağı toplantıda görüşecek. Ancak YSK Başkanı Muammer Aydın, kolaylık yapılamayacağını bunun için kanun değişikliği gerektiğini söyledi

AKP ve CHP Grup Başkanvekilleri ile MHP Genel Sekreteri, nüfus cüzdanlarında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası olmayanların 29 Mart yerel seçimlerinde oy kullanamayacağı yönündeki kararın gözden geçirilmesi için YSK Başkanı Muammer Aydın ile görüşecek.

Ak Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçmenin kimliğini belirleyen belgelerin, seçim Kanununun 87. maddesinde, “Nüfus cüzdanı veya üzerinde vatandaşlık numarası bulunan diğer kimlik belgeleri” şeklinde nitelendirildiğini söyledi.

YSK'nın, nüfus cüzdanını da üzerinde vatandaşlık numarası bulunması gereken belgelerden saydığını ifade eden Ergün, şöyle konuştu:

“Halbuki, 87. maddede konu çok açık. YSK, kararını bu çerçevede gözden geçirerek, hiç olmazsa, nüfus cüzdanlarını kabul etmeli. Bir çok vatandaş, henüz nüfus cüzdanını değiştirmiş değil. Nüfus idareleri 24 saat çalışma kararı aldı. Ancak, çok büyük yoğunluk var. Bu yoğunluk ne kadar giderilirse giderilsin, bütün vatandaşlar nüfus cüzdanlarını değiştirme imkanına sahip olamayacak. Belki, bir kaç milyon kişi oy kullanamayacak noktaya gelecek. Bu açıdan, YSK'nın kararını bir kez daha gözden geçirip geçiremeyeceğini, sayın başkanla 3 partinin temsilcileri olarak yarın görüşeceğiz.”

Nihat Ergün, YSK Başkanı Aydın ile yarın saat 11.00'de biraraya geleceklerini ifade etti.

Görüşmeye, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ve MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*