'Kimse gaflet içinde ahmaklık yapmasın'

'Kimse gaflet içinde ahmaklık yapmasın'.11363
  • Giriş : 05.11.2008 / 15:22:00

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Ankara-Sivas Hızlı tren porjesi için gittiği Sivas'ta Türkiye'nin üstesinden gelemeyecek sorunu olmadığını belirterek 'kimse ahmaklık yapmasın' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Kimse gaflet içinde olup ahmaklık yaparak bu ülkenin insanlarını birbirine düşürme sevdasına kapılmasın. Bu bir boş hayaldir, bu bir ahmaklıktır. Bunu herkes böyle bilsin'' dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve açılış törenine katılmak üzere eşi Semiha Yıldırım ile Sivas'a gelen Binali Yıldırım'ı havaalanında Sivas Valisi Veysel Dalmaz ve diğer yetkililer karşıladı.

Vali Dalmaz'ı makamında ziyaret eden Yıldırım, burada şeref defterini imzaladı.

Daha sonra Sivas Çevre Yolu Köprülü Kavşağı (Yıldızeli-Sivas-Zara-İmranlı ve Sivas-Ulaş 1. Kısım Projesi) açılış törenine katılan Yıldırım, Sivaslılara ''hemşehrilerim'' diye hitap etmek istediğini belirterek, ''Yüreğimin bir yarısı Erzincan ise bir yarısı Sivas'' diye konuştu.

Hizmet kervanlarının durmadan, yorulmadan, yılmadan yoluna devam edeceğini ifade eden Yıldırım, ''Sizden aldığımız güçle gece gündüz demeden hizmet etmeye devam edeceğiz. Sivas'ın kaderi bizim kaderimizdir, Sivas'ın sevinci bizim sevincimizdir'' dedi.

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel'in dizelerinden örnek veren Yıldırım, Türkiye'yi çağdaş uygarlık seviyesine hep birlikte ulaştıracaklarını bildirdi.

Sivas genelinde devam eden 41 projeleri olduğunu kaydeden Yıldırım, ''Bunların toplam bedeli 726 trilyon. Bunun bugüne kadar 500 trilyonu harcanmış, fiziki olarak da yüzde 72'si tamamlanmış. Bu 41 adet projenin 500 trilyonunun 467 trilyonluk kısmı bizim dönemimizde gerçekleştirilmiş. İşte hizmetin adı bu'' diye konuştu.

BÖLÜNMÜŞ YOL ÇALIŞMALARI

Bölünmüş yol çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Yıldırım, şunları söyledi:

''Kara yollarında Türkiye Cumhuriyeti döneminin en yoğun çalışmalarını 780 bin kilometre yurdumuzun her köşesinde gerçekleştiriyoruz. İşte Yozgat. Yıllardır şu yolun devamı Yozgat'a kadar gidiyor, Yozgat'ta tek yola düşüyordu. Bu sene oraya da ağırlık verdik. İnşallah önümüzdeki sene İstanbul'dan çıkacaksınız, Ankara, Yozgat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Doğubayazıt'a kadar araba sollamadan geçeceksiniz. İşte yol bu, işte medeniyet bu, işte hizmet bu.''

Ne yapıyorlarsa ülke ve vatandaşlar için yaptıklarını belirten Yıldırım, ''Yurdun her köşesi şantiye, yurdun her köşesinde çalışma var. Bu ülkede Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Alevisiyle, Sünnisiyle 70 milyonumuzdan aldığımız güçle hizmet etmeye devam ediyoruz'' diye konuştu.
''ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİMİZ SORUNUMUZ YOK''

Birlik ve beraberlik olduğu sürece üstesinden gelinmeyecek hiçbir sorun olmadığını, bin yıllık Anadolu tarihinde bu ülke insanının her zaman omuz omuza Galiçya'da, Kafkasya'da, Balkanlar'da, Trablusgarp'ta, Çanakkale'de bir olup beraber olarak düşmanı yurttan kovduğunu ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

''Şimdi de istikbal mücadelesinde omuz omuza mücadelemizi sürdürüyoruz. Kimse gaflet içinde olup ahmaklık yaparak bu ülkenin insanlarını birbirine düşürme sevdasına kapılmasın. Bu bir boş hayaldir, bu bir ahmaklıktır. Bunu herkes böyle bilsin. Bu ülke insanı birlik içinde, beraberlik içinde omuz omuza, tek bayrak altında, tek devlet, tek millet, tek ülke ülküsüyle çağdaş uygarlık seviyesinde emin adımlarla ilerleyecek. Birbirimizi yorarak değil enerjimizi birleştirerek, ülkemizi kalkındırmak için, tetik çekerek değil, bilgisayarın tuşuna basarak bu ülkeyi dünyada kalkınmış ülkelerin seviyesine ulaştıracağız. Bunun için her şeyimiz var. Bunu birlikte başaracağız. Bu ülkede geçmişte bunu başardık, bundan sonra da aynı şekilde, aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.''

Sivas'ta yapılan çeşitli çalışmalarla ilgili bilgi veren Yıldırım, ''Sivasımız son yıllarda sadece ulaşımda değil birçok alanda başarılara imza attı. Sivasspor'u da başarılarından dolayı gönülden tebrik ediyorum'' dedi.

HAVAALANINA SELÇUKLU MİMARİSİNİ YANSITAN TERMİNAL

Sivas Havaalanı'nda bugüne kadar yaptıkları çalışmalara da değinen Yıldırım, ''Sivas Havaalanı, Türkiye'nin en uzun pistine sahip. Şu anda havaalanı, yapılan çalışmalarla uluslararası trafiğe uygun, çok modern bir havaalanı oldu'' diye konuştu.

Havaalanında yeni bir çalışma daha başlatacaklarının müjdesini veren Yıldırım, ''Sivas Havaalanı'na Selçuklu medeniyetinin çizgilerini yansıtan çok modern bir terminal yapacağız. 1,5 yıl içinde bu terminal de sizlerin hizmetine girmiş olacak'' dedi.

ANKARA-SİVAS HIZLI DEMİR YOLU PROJESİNİN SÖZLEŞMESİ

Daha sonra, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, yüklenici firmanın yetkilileri ve diğer yetkililerin katılımıyla Ankara-Sivas hızlı demir yolu projesinin sözleşmesi imzalandı.

Sözleşmenin hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, şunları kaydetti:

''Bu da Sivas'ın yarım asırlık hayalidir. 50 yıla yakın süredir hep gündeme gelmiş ama ne yazık ki bu konuda da bir türlü adım atılamamış. İşte o tarihi an geldi. Bir süre önce ihalesi yapılan Ankara-Sivas hızlı demir yolu projesinin Sivas-Yerköy etabı, yani 300 kilometrelik kısmının sözleşmesini yüklenici firmalarla birlikte TCDD Genel Müdürlüğü imzalıyor. Bundan sonra çalışma başlayacak.''

Sözleşmenin imzalanmasının ardından Bakan Yıldırım ve diğer yetkililer, Sivas Çevre Yolu Köprülü Kavşağı'nın açılışını yaptı.

Bakan Yıldırım, bir vefa borcu olarak kavşağa ''Gidemediğin yer senin değildir'' sözünün sahibi eski Sivas valilerinden Halil Rıfat Paşa'nın adının verileceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*