Kimse Mevlana olarak doğmaz!

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Mustafa Kara, insan bedeni gibi ruhunun da zaman içinde şekillendiğini, ruhun şekillenmesi için bir yol göstericinin varlığına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, Osmangazi Belediyesi ve Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği tarafından Karabaş-i Veli Kültür Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kültür haftası etkinlikleri çerçevesinde "Tasavvuf" konulu bir söyleyişi yaptı.

Prof. Kara, Yunus Emre’nin şiirlerini yorumlayarak başladığı söyleşisinde, insan bedeni gibi ruhunun da zaman içinde şekillendiğini söyledi. Ruhun bir annenin elinde büyüyen çocuk gibi geliştiğini belirten Prof. Kara, insan ruhunun şekillenmesi için bir yol göstericinin varlığına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Ruhun usta terbiyecilere ihtiyacı olduğuna işaret eden Kara, dindarlığın da insan bedeni gibi, ruhu gibi uzun bir zamanda sabırla ve muallimlerle şekillendiğine değindi.

Yunus Emre’yi, Mevlana’yı yetiştiren, emek veren insanlar olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kara, "Kimse annesinin karnından Yunus Emre olarak doğmuyor. Yunus’u yetiştiren manevi yolculuğun üç basamağı var. Bunlar, ’tatmak, içmek ve kanmak’tır. Yunus Emre gibi Mevlana gibi önemli isimler bu yolculuğun son basamağına çıkabilen isimlerdir" dedi.

Prof. Dr. Mustafa Kara’nın söyleşisinin ardından davetlilere şerbet ikram edildi ardından da Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği tarafından sema gösterisi yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious