Kimsenin yasadan haberi yok!

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın "Dağda silah atacaklarına düz ovada siyaset yapsınlar" sözlerinin ardından gündeme gelen teröristler için af, tartışma konusu oluşturmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fakat bu madde, topluma iyi anlatılamadığı için kanunun getirdiği imkanlardan yeterince faydalanılmıyor. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, kendiliğinden örgütten ayrılarak teslim olan İsmail A. ve Gülistan T.'ye TCK'nın 314. maddesinde düzenlenen 'Örgüt üyesi olmak'tan 7.5 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, TCK'da 'çete' suçu için getirilen etkin pişmanlık hükümlerinin 'silahlı örgüt üyeleri' için uygulanmayacağını belirterek avukatların ceza verilmemesi talebini reddetti.

Temyiz dosyasının gittiği Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise; yeni TCK'nın 'silahlı örgüt' suçunun düzenlendiği 314/3. maddesinin 'suç işlemek için örgüt (çete) kurma' suçunun düzenlendiği 220. maddesinin yanı sıra bu suçun etkin pişmanlığını düzenleyen 221. maddesine de uygulanacağına işaret etti.

Daire "Kendiliğinden örgütten ayrılarak teslim olanlar için etkin pişmanlığın uygulanmasına yer olmadığına karar verilmesi kanuna aykırıdır" gerekçeyle kararı bozdu.

Yargıtay'ın bu kararı suç işlememiş ve silah kullanmamış PKK'lılara af anlamına geliyor. Halen 5 davayı takip eden Avukat Selahattin Çoban ise yürürlükte olan yasanın eylemi olmayan teröristlere şartsız af getirdiğini belirterek; bu yasanın kamuoyonu yeterince anlatılmadığını vurguluyor.

Yargıtay'ın 2 PKK'lının yargılandığı davada verdiği kararla suça karışmamış terör örgütü üyelerine teslim olmaları halinde ceza verilmeyeceğini hükmettiğine dikkat çeken Çoban, bu kanunun uygulanması halinde yeni bir af kanununa ihtiyaç olmayacağını söylüyor.

Geçmiş dönemlerde çıkarılan af kanunlarının şartlı olduğunu dile getiren Çoban, "Önceden eyleme katılmamanın yanısıra örgüt hakkında bilgi verilmesi şartı vardı. Yeni TCK'da ise bu şart yoktur. Sadece teslim olanlar, örgüte katıldığı dönemde eylem yapmamış olması şartı getiriliyor. Yeni bir yasa çıkarılsa bile, bundan iyisi olamaz." diyor.

"Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz." hükmünü hatırlatan Çoban, insanların maalesef kanundan haberdar olmadığını kaydediyor. Konunun ehemmiyetinin bilinmediği için yeterince anlatılmadığına işaret eden Çoban, çok sayıda teröristin teslim olmak istediğini belirterek, "Bu insanlar teslim olduklarında kendilerine nasıl bir muamele yapılacağını merak ediyor. Bunun açıkça anlatılması gerekiyor. Bu kanundan onlar da yeterince haberdar değil. Medya yoluyla topluma iyi anlatılması şart. İyi anlatılırsa, örgütten kaçarak teslim olanların sayısı daha da artar." diye konuşuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan da, PKK'lıların yeniden topluma kazandırılması kapsamında, suça karışmadığı tespit edilen PKK'lıların serbest bırakıldığını söylemişti.


YARGITAY KARARIYLA UYGULANACAK HÜKÜMLER:


- Suça karışmayıp gönüllü olarak örgütten ayrılıp teslim olan örgüt üyesine pişmanlık belirtmeyip bilgi vermesi bile ceza verilmeyecek.

- Yakalandıktan sonra suça karışmadığı anlaşılan PKK'lılara "pişmanlık duyarak örgütün dağılmasını veya mensuplarının yakalanmasını sağlamaya elverişli bilgi vermeleri" halinde ceza verilmeyecek.

- Örgüt kurucu ve yöneticileri de gönüllü olarak teslim olmaları halinde aftan yararlanabilecek. Bunun için örgüt hakkında bilgi vermesi şart olacak. Pişman olmaları halinde sadece işledikleri suçtan yargılanacak.

- Yakalandıktan sonra bilgi veren kurucu-yöneticinin cezası üçte birden dörtte üçe kadar indirilecek.

- Örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi de gönüllü olarak teslim olması halinde ceza almayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious