Kimsesiz çocukların tatil anıları

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Adana Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı yuvalarda kalan kimsesiz çocuklar tatillerini Yumurtalık sahillerinde geçiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ailelerinin yanına sınırlı sayıda gidebilen çocukların yaz dönemini verimli geçirebilmeleri amacıyla düzenlenen kamp iki aşamalı yapılıyor. Organizasyonun ilk bölümüne 6-12 yaş arası 60'ı kız 100 çocuk katıldı. İkinci kademe programa ise 13-18 yaş grubu çocuklarını kapsıyor. Bu grupta da 60 çocuk yer alıyor.
Denize gitmeden önce Adana'da uzman öğretmenlerin gözetiminde yüzme kursundan geçirilen çocuklar için Yumurtalık İlçe Turizm Tesisleri tefriş edildi. Normal zamanlarda yurt ve yuvalara hizmet veren temizlik ve yemek firmaları kamp alanında hazır hale getirildi. Birer aylık dilimler halinde gerçekleştirilen uygulamada çocuklar denize giriyor, kitap okuyor, zihni gelişimi için dama ve satranç gibi oyunlarla tatillerine renk katıyor. Ayrıca bir misafirliğe gidildiğinde kapı çalmadan, asansöre binmeye; evde oturmadan yemek yemeye kadar her türlü görgü kuralları öğretiliyor. Vatandaşlarla aynı ortamı paylaşan kimsesiz çocuklar yeni eğitim-öğretim sezonuna zinde bir şekilde hazırlanmaya çalışıyor.

Okulda diğer arkadaşları gibi anlatabilecek tatil anılarının olması için çocuklara her türlü imkanın sağlandığını belirten Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yusuf İyi, genelikle anne-babasından uzak olan bu bireylerin bedenen ve ruhen sağlıklı bir şekilde yetişmesine gayret ettiklerini söyledi. Diğer aile çocuklarının yaz tatilinde sahip olduğu imkanların aynısı yetiştirme yurtlarında kalanlara sunmayı planladıklarını ifade eden İyi, bu doğrultuda özellikle yaz tatilinde çocuklara yayla ve deniz kampı fırsatı tanıdıklarını kaydetti. Yuva çocuklarının okulda arkadaşları gibi anlatabilecekleri birer anılarının olabilmesi Yumurtalık'ta güzel bir çevre oluşturulduğunu anlatan Yusuf İyi, "Hem dinleniyor, hem de gölgede kitap okuyorlar. Bu tablo beni fazlasıyla mutlu etti." dedi.

Kampın ilk kısmını tamamlayan kız çocuklarına Toplum Merkezi'nde yemek, bilgisayar, takı, resim ve İngilizce kursu verdiklerini dile getiren Yusuf İyi, -gerçek bir aile sıcaklığı olmasa da- onlara iyi bir eğitim vermek için çalıştıklarını belirtti. Her faaliyete çocukları adım adım normal hayatta adapte etmeyi düşündüklerini vurgulayan İyi, "Çocuklar yaşadıkları tatlı anlarını bir başkasına anlatmayı çok sever. Okulun ilk günlerinde herkes tatilde ne yaptığını anlatır. Yetişme Yurtları'nda kalan çocukların bu süreyi morelli girmeleri için kampı düzenledik. Burada bir ay kalan çocuklar bedenen ve zihnen daha zinde olacak. Buda eğitimlerine pozitif bir biçimde yansıyacak." diye konuştu.

Olumlu uğraş sahalarıyla bu çocukların hayatta daha sağlam tutunduklarını açıklayan İyi, aksi takdirde boşta kaldıklarında ya kaçmayı veya nerede olduğunu bilmedikleri ailelerini bulma macerasına girdiklerini söyledi. Bu tür etkinlikleri gelecekte de yapmayı planladıklarının altını çizen İyi, şu bilgileri verdi: "Boş zamanı olan insanların kötülüğe kayma ihtimali daha yüksektir. Ama biz çeşitli aktivitelerle bu çocukları daha kolay yetiştiriyoruz. Eğer tatili dört duvar arasında geçirde, yarın okulda anlatacak bir öyküsü olmayacak. Yurtlarda kalan çocukların hayealleri ile ilgili bir yarışma yaptığımızda bazı öğrenciler 'Benim hayalim yok ki; hayallerim olsun.' diye yazmış. Biz devletin koruması altındaki çocukların da birer hayallerinin olmasını istiyoruz. Hayalleri olmayanların gelecekle ilgili idealleri olamaz."

Geçtiğimiz yıllarda Sosyal Hizmetlere bağlı yurt ve yuvalarda kalan çocukların eğitimde istenen başarıyı yakalayamadığına işaret eden Müdür Yusuf İyi, bu olumsuzluğun önüne geçmek için öğrencileri sadece bir okula değil, ildeki her okula dağıttacaklarını açıkladı. Kendilerine bağlı yetiştirme yurtlarında şu anda toplam 352 çocuğun barındığını hatırlatan İyi, Oğuz Kaan Köksal Gençlik Merkezi'nde rehabilite edilen 23 çocuğun ise İsmailye Köyü'ndeki merkezde görgü-beceri, bilgisayar, takı vb. kurslarda eğitildiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious