'Kimyasal Ali her an idam edilebilir'

'Kimyasal Ali her an idam edilebilir'  .16430
  • Giriş : 16.03.2008 / 14:25:00

Irak'ta idam edilen devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in kuzeni "Kimyasal Ali" lakaplı Ali Hasan El Mecid'in her an idam edilebileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak İddia (Savcılık) Heyeti Başkanı Cafer El Musevi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve iki yardımcısından oluşan Başkanlık Konseyinin El Mecid'in idam kararını onayladıktan sonra dosyanın Başbakanlığa havale edildiğini ve mahkemenin verdiği idam cezasının infazı için son kararı Başbakan Nuri El Maliki'nin vereceğini söyledi.

El Mecid'in idamı konusunda herkesin hemfikir olduğunu kaydeden El Musevi, "Kanuni açıdan Başbakan, Ali Hasan El Mecid'in idam cezasının infazını herhangi vakitte isteyebilir. El Mecid her an idam edilebilir. Kanuni açıdan bir sakıncası yoktur. Kanunlar böyle bir hakkı başbakana tanımıştır" diye konuştu.

Halepçe olaylarının bugün 20. yıl dönümü olması sebebiyle cezanın bugün infaz olasılığı olup olmadığı sorusu üzerine El Musevi, "Kürtler idam cezasına ister sevinsinler, ister kinlerini döksünler, sonuçta idam cezası mahkemenin bir kararıdır. Mahkeme kararının sonuçta tatbik edilmesi gerekir" dedi.

Temyiz mahkemesi, geçen Haziran ayında idama mahkum edilen "Kimyasal Ali"nin bu cezasını Eylül ayında onamıştı. Cumhurbaşkanı ve iki yardımcısından oluşan Başkanlık Konseyi de idam kararını 29 Şubatta uygun bularak dosyayı Başbakanlığa havale etmişti.

El Mecid, 1988 yılında kuzeydeki Halepçe'ye düzenlenen Enfal harekatı sırasında on binlerce kişinin öldürüldüğü olaylarda soykırım suçlamasıyla idam cezasına çarptırılmıştı.

Öte yandan, Süleymaniye iline bağlı Halepçe'de, Enfal harekatında kimyasal silahlarla işlenen katliamın 20. yıl dönümü münasebetiyle anma törenleri düzenlendi. Halepçe olaylarında hayatlarını kaybedenler anısına dikilen bir anıtın açılışı da yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious