"Kimyasal Ali" lakaplı El Mecid, Irak'ta idam edilecek

  • Giriş : 27.06.2007 / 09:45:00
  • Güncelleme : 27.06.2007 / 09:49:52

Kimyasal Ali ve iki eski yetkilinini kuzey Irak'ta idam edilecekleri bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ta Enfal davasında idam mahkum edilen Saddam Hüsayin'in kuzeni "kimyasal Ali" lakaplı Ali Hasan El Mecid ve iki eski yetkilinin, temyiz mahkemesi de cezalarını onaylarsa, kuzey Irak'ta idam edilecekleri bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen Iraklı bir yetkili, 1987-88 yıllarında Kürtlere yönelik operasyonlar nedeniyle yargılandığı mahkemede ölüm cezasına çarptırılan El Mecid'in büyük olasılıkla kuzey Irak'ta idam edileceğini söyledi.

Iraklı yetkili, henüz nihai karar belli olmamasına rağmen infazların Erbil ya da binlerce Kürdün kimyasal gazla öldürüldüğü Halepçe kasabasında yerine getirileceğini ifade etti.

El Mecid ile diğer 5 eski rejim yetkilisinin yargılandığı Enfal davasında, önceki gün El Mecid ile eski Savunma Bakanı Sultan Haşim El Tayi ve eski Irak ordusu operasyonlar başkan yardımcısı Hüseyin Raşid Muhammed ölüm cezasına çarptırılmıştı.

Eski Baas rejimi yetkililerinin, 180 bin kişinin öldüğü bildirilen Enfal askeri operasyonu sırasında savaş, soykırım ve insanlık suçları işlemekten yargılandığı davada, eski askeri istihbarat doğu bölgesi sorumlusu Ferhan Mutlak Salih ile eski askeri istihbarat başkanı Sabir El Duri, ömür boyu hapis cezası almıştı.

El Mecid ve diğer eski yetkililerin cezalarının açıklanmasından sonra savunma makamı hemen temyize başvurmuştu.

Irak'ta temyiz mahkemesinin davaları incelemek için zaman sınırı bulunmuyor. Eğer asıl mahkemenin verdiği karar temyizde de onaylanırsa idamların 30 gün içinde infaz edilmesi gerekiyor.

Saddam Hüseyin ve diğer üst düzey yetkililerin idam kararları temyiz mahkemesi tarafından da onaylanmasının ardından cezalar hemen uygulanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious