Kimyasal Ali'nin de idamı isteniyor

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Iraklı savcı, Saddam Hüseyin'in kuzeni ''Kimyasal Ali'' lakaplı Ali Hasan El Mecid ve dört eski yetkilinin, insanlığa karşı suç işledikleri gerekçesiyle idamını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Enfal davasının bugünkü duruşmasında savcı Münkit El Farun, eski iktidar partisi Baas'ın Kuzey Büro Komutanlığı'nı da yapan El Mecid'in yanısıra dört eski yetkilinin idamını istedi.

1988 yılındaki Enfal (savaş ganimeti) operasyonları sırasında Kürt köylerinin yıkılması emrini verdiğini kabul eden El Mecid, "Çünkü bölgenin tamamı İran ajanı kaynıyordu" dedi.

Kürtlerin zehirli gaz kullanılarak öldürülmesi emrini verdiği ileri sürülen El Mecid'in suçlu bulunması durumunda asılarak idam edilmesi bekleniyor.

El Farun, yargılananlardan eski Musul valisi ve Kuzey İşleri Komitesi Başkanı Tarık Tevfik El Ani'nin ise delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakılmasını talep etti.

El Mecid ile birlikte eski askeri istihbarat müdürü Sabir El Duri, eski savunma bakanı ve Enfal operasyonları sırasında birinci ordunun komutanı Sultan Haşim Ahmed El Tai, dönemin Irak Silahlı Kuvvetler Komutan Yardımcısı Hüseyin Raşid Muhammed ve doğu bölgesi askeri istihbarat şefi Ferhan Mutlak Salih hakkında da idam cezası istendi.

Savunma makamının mütalaasını yapması için davanın görülmesine 16 Nisan'da devam edilecek.

El Mecid ile diğer beş eski yetkili, 1987-88 yıllarında Iraklı Kürtlere yönelik askeri Enfal operasyonunda on binlerce kişinin öldürülmesindeki rolleri nedeniyle yargılanıyor. Savcılık, 1987-88 yıllarında çoğu sivil 180 bin kişinin öldüğünü iddia ediyor.

Saddam 30 Aralık'ta idam edildi

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, yargılandığı Duceyl davasında idam cezasına çarptırılmış ve 30 Aralık TSİ 04.55'te idam edilmişti.

Saddam'ın infaz edilmesinden kısa süre sonra cep telefonuyla çekilen idam görüntüleri basına sızmış ve görüntülere başta Sünni Araplar olmak üzere dünyadan tepki yağmıştı.

Saddam Hüseyin'in ardından Irak'ın eski Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan da 20 Mart 2007'de idam edilmişti. Ramazan, Duceyl davasında Saddam Hüseyin ile birlikte yargılanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious