Kimyasal silah belirlemede bira mayası

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

ABD'li bilimadamları genetik olarak değişikliğe uğrattığı bira mayasının, terörle mücadelede kimyasal silahların belirlenmesi için kullanılabileceği düşünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nature Chemical Biology dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırmaya göre, bilimadamlarının üzerinde genetik değişiklik yaptığı bira mayası, çevresindeki havada bulunan patlayıcı partiküllerine, parlak yeşil bir renk alarak yanıt veriyor.

ABD'li biyologlar araştırmalarında, unlu gıdaların üretimi ve biracılıkta kullanılan 'Saccharomyces cerevisiae' adlı bira mayasına, bilimsel adı 'dinitrotolüen' olan, TNT patlayıcısının kalıntısı 'DNT' moleküllerine tepki veren bir fare geni ekledi.

Bilimadamlarının, bira mayasına eklediği ikinci bir gen de DNT'nin olması durumunda mayanın renginin yeşile dönmesine olanak tanıdı.

Araştırmanın başında yer alan Philadelphia Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Danny Dhanasekaran, henüz deney aşamasındaki bu işlemin, kimyasal silahların belirlenmesinde kullanılabileceğini açıkladı.

Patlayıcı araması yapan polis köpekleri de, DNT moleküllerini belirlemeleri için eğitiliyor.

Bilim çevrelerince en çok kullanılan araçlardan biri olan bira mayası 'Saccharomyces cerevisiae'nin genetik şifresi 1996'da çözülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious