Kınalı elleri silah tuttu askerlik yaptı

Kınalı elleri silah tuttu askerlik yaptı.14078
  • Giriş : 13.05.2009 / 18:35:00
  • Güncelleme : 13.05.2009 / 18:24:35

Eskişehir'deki 1. Ana Jet Üs Komutanlığında temsili askerlik yapan bir grup engelli, kınalı elleriyle silah tuttu, askerlik yemini etti ve ailelerine mektup yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Sakatlar Haftası kapsamında düzenlenen etkinlik kapsamında aileleriyle 1. Hava Kuvveti Komutanlığına aileleriyle gelen 20 engelli 1. Ana Jet Üs Komutanlığına ulaştı. 20 engelli, önce asker kıyafetlerini ve botlarını teslim aldı.

Kurallara uymaya gayret gösteren engellilere görevli personel yardımcı oldu. Daha sonra tören alanına geçen engelli askerlere bir süre askeri eğitim verildi, selam verme öğretildi. Asker olmadan önce ellerine kına yaktıkları görülen engelliler, eğitimin ardından düzenlenen törende asker yemini ettiler.

''GÖSTERDİĞİNİZ AZİM VE CESARET HER ŞEYİN ÜZERİNDEDİR''

1. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Bülent Kocababuç, yemin töreninin ardından yaptığı konuşmada, silah altına alınmaları mümkün olmayan, ancak kalpleri askerlik yapmak arzusuyla dolu engellilerin bu kutsal görevi sembolik de olsa yerine getirdiklerini söyledi.

''Engelli askerlerin, vatandaşlık görevlerinin en yücesi, en kutsalı olan, hiçbir karşılık beklenmeden yapılan ve gerektiğinde vatan uğruna can feda edilen askerlik hizmetini bir gün de olsa icra etme şerefine ulaştığını'' ifade eden Tuğgeneral Kocababuç, engelli askerlere hitaben şöyle konuştu:

''Bugün burada, size verilen görevleri ve eğitimleri en iyi şekilde uygulayarak bize asker olmak için hiçbir engel tanımadığınızı ispatladınız, Türk Silahlı Kuvvetleri saflarında asker olmayı hak ettiğinizi gösterdiniz. Sizin bugün gösterdiğiniz azim, istek ve cesaret her şeyin üzerindedir. Mustafa Kemal Atatürk'ün, (dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz ve daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir) sözünü doğrulayarak, Türk milletinin gücünü bir kez daha burada hem bize hem de ailelerinize gösterdiniz.''

Konuşmanın ardından engelliler, törene katılan komutanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi, er yemekhanesinde yemek yedi. Bazı engelliler de ailelerine mektup yazdı.

Bedensel engelli 52 yaşındaki Ali Keskin, bir gün de olsa askerlik yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*