Kınıkoğlu'ndan Washington Post'a cevap

Kınıkoğlu'ndan Washington Post'a cevap.8351
  • Giriş : 05.02.2009 / 14:21:00

Milletvekili Suat Kınıklıoğlu, Washington Post gazetesinde Türkiye hakkında 2 Şubatta yayımlanan yazıya, aynı gazetede cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Dışişleri Komisyonu sözcüsü AK Parti Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu, Washington Post gazetesinde Türkiye hakkında 2 Şubatta yayımlanan yazıya, aynı gazetede cevap verdi.

Kınıklıoğlu, gazetede Soner Çağaptay imzasıyla yer alan, Türkiye'nin Batıya sırtını döndüğü iddialarını içeren yazının tamamen yanlış yorumlar içerdiğini belirtti. Kınıklıoğlu, AK Parti'nin 2002 yılından bu yana Soğuk Savaş döneminin kuralsızlığını düzeltmek amacıyla etkin bir bölge politikası izlediğini, Balkanlar, Karadeniz, Kafkasya, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz ile tekrar bütünleşmek için uğraş verdiğini ifade etti.

Bunun bir seçimden öte, Türkiye'nin coğrafi konumundan kaynaklanan bir gereklilik olduğuna işaret eden Kınıklıoğlu, Türkiye'nin komşularına Batı ile ilişkileri pahasına yardım eli uzatmadığını, aksine bunun Batı ile ilişkilerini tamamlayıcı olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin bölge politikasının yöneliminde değişiklik olduğu yorumlarıyla, Türkiye'nin bölgeye istikrar getirme çabalarındaki çok yönlülüğün gözden kaçırıldığını ifade eden Kınıklıoğlu, Çağaptay'ın yazısının ya kötü niyet arz ettiğini ya da Türkiye ile ilgili "bir zayıf analiz örneği" olduğunu belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın birçok kez İsraillileri veya Yahudileri değil, İsrail'in Gazze politikasını eleştirdiğini beyan ettiğini, aynı zamanda antisemitizmin insanlık suçu olduğunu söylediğini hatırlatan Kınıklıoğlu, Türkiye'nin Gazze'deki savaşa karşı çıkmasına rağmen, İsrail ile ilişkilerine önem verdiğini, her iki tarafın da çıkarına olan bu ilişkilerin sürmesini temenni ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*