Kıptilerden Mübarek'e övgü

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Mısırlı Kıpti liderden Mübarek'e övgü: Ortadoğu problemlerine akıllıca yaklaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerika'daki Kıpti ve Mısır toplumunun önde gelen isimleriyle bir araya gelen 3. Şenuda, Mübarek'in Mısır ve halkının çıkarları için kararlar aldığını da belirtti.
Bölgedeki diğer ülkeler etnik ve mezhepsel sorunlarla çalkalanırken Mübarek'in Mısır'ın birliğini koruduğunu vurgulayan Şenuda, 'Yeni Ortadoğu Planı'nı da 'gülünç' olarak niteledi. Şenuda, 'Irak'ı değiştirebildiler mi ki, Ortadoğu'yu da değiştirsinler?' sorusunu soruyor.

Geçtiğimiz yıl ilk kez yapılan çok adaylı cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi de Mübarek'e övgüler yağdıran Şenuda, seçimlerde onu desteklediğini belirtince, ülkedeki Hıristiyan topluluk arasında kendisine yönelik sert eleştiriler gelmişti. Mısır nüfusunun yüzde 7-10'unu oluşturan Hıristiyanlar üzerinde büyük bir birleştirici unsur olan Papa 3. Şenuda, zaman zaman yönetimle ters düşerek inzivaya da çekiliyor.

Ülkedeki Hıristiyanlarla yönetim zaman zaman bazı konularda karşı karşıya geliyor. Hıristiyanlara göre yönetim Hıristiyanlara ayrımcılık yapıyor. Buna gösterilen en önemli örnek ise asker, polis ve istihbarat gibi güvenlik birimlerine Hıristiyanların alınmaması ile herhangi bir kilise inşaatı için bazen yıllar süren prosedürlerin takip edilmek zorunda kalınması gösteriliyor.

Hem doğurganlık oranlarının düşük olması ve hem de artan göçlerden dolayı Mısır nüfusuna oranları hızla düşen Kıptiler başta ABD ve Kanada olmak üzere Batı'da çok önemli bir topluluk haline gelmiş durumdalar. Özellikle ABD'deki Kıptilerin Washington nezdinde ciddi bir lobi faaliyetinin de bulunduğu öne sürülüyor.

Firavunların torunları olarak övünen Kıptiler arasında Kıpti dili hemen hemen tamamen unutulmuş durumda ve Arapça konuşuluyor. İngilizce ve Fransızca da yaygın olarak konuşan Kıptiler, Mısır ekonomisinin de en önemli aktörleri arasında yer alıyorlar. Mısır ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen Orascom şirketi Kıpti asıllı Saviris ailesinin elinde bulunuyor. Orascom şirketi Kongo'dan Bangladeş'e İtalya'dan Cezayir'e pek çok mobil iletişim şirketine sahip durumda.

Mısır'ın her tarafına dağılmış durumda olan Kıptilerle Müslümanlar arasında zaman zaman çatışmalar çıkmasına rağmen, genel olarak da iki topluluk barış içinde yaşıyor.

Kıptiler en çok Müslüman Kardeşler örgütünün iktidara gelmesinden çekinirken, örgüt bu yöndeki endişelerin yersiz olduğunu, onlara her türlü haklarının sağlanacağını belirtiyor.

Geçen yıl yapılan parlamento seçimlerinde ne iktidardaki Ulusal Demokratik Parti saflarından ne de muhalif saflardan hiçbir Kıpti parlamentoya girememişti. Ancak 454 sandalyeli Halk Meclisi'nde üyelerin 10'u Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından atanıyor ve bu üyelerden bazıları Hıristiyanlara ve kadınlara tahsis ediliyor.

Kıpti Kilisesi Ortodoks olmasına rağmen İstanbul Fener'de bulunan Ortodoks Kilisesi'ne bağlı değil. İki kilise arasında yüzyıllardan beri süregelen bir düşmanlık bulunmasına rağmen özellikle Papa 3. Şenuda'nın tüm Hıristiyan dünyasını birleştirme hayalinden dolayı iki kilise arasındaki buzların eritilmesine çalışılmıştır. Papa 3. Şenuda 15 asır aradan sonra 1973 yılında Vatikan'a giderek Papa ile de görüşmüştü.

Enver Sedat döneminde bir süreliğine sürgüne gönderilen Şenuda, daha sonra Hüsnü Mübarek tarafından affedilmiş ve Kıpti Kilisesi'nin başına getirilmişti.

Şenuda döneminde en parlak yıllarını yaşayan Mısır Kıpti Kilisesi'nin ABD'de 100'den fazla, Avrupa'da da 50'den fazla kilisesinin kurulduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra başta Afrika olmak üzere, Güney ve Orta Amerika ile Avustralya kıtasında da çok sayıda Kıpti kilisesi açıldı.

Müslüman topluluğunun tepkisini çekmemek için de büyük bir gayret gösteren Şenuda, özellikle Ramazan ayında Ezher Şeyhi ve Vakıflar Bakanı'nın onuruna iftar programları düzenliyor ve Müslüman liderlerin verdiği iftar yemeklerinde de boy gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious