Kira kapma yarışında kampanyalar

Kira kapma yarışında kampanyalar.13689
  • Giriş : 18.11.2008 / 10:52:00

Kiraları elden ödeme döneminin iki hafta önce sona ermesi bankalar arasındaki rekabeti de artırdı. Bankalar tüketicilere cazip imkânlar sunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

HSBC, ING Bank, İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Şekerbank ve Halkbank'ın ardından Ziraat Bankası da kira ödemelerinden komisyon almama kampanyası başlattı.

Düzenli ödeme talimatı ile bankalar kiracıdan herhangi bir ücret talep etmiyor. PTT ise posta çeki hesabı açtırılması halinde 1 YTL masraf alıyor.

Konuyu değerlendiren Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) yetkilileri birçok bankanın kira ödemelerinden herhangi bir komisyon almadığını belirterek diğer bankaların da kasım ayı içerisinde bu yarışa katılmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 13 milyon kiracı bulunuyor. Uygulamanın yaklaşık 5-6 milyar YTL'lik bir para transferini ortaya çıkaracağı hesaplanıyor. 1 Kasım'dan itibaren geçerli olan tebliğ uyarınca, işyerleri ile konut için aylık 500 YTL'nin üstünde olmak kaydıyla kira ödemelerinin, banka veya Posta Müdürlüğü (PTT) tarafından düzenlenen belgelerle belgelenmesi zorunlu hale geldi.

Maliye Bakanlığı'nın yaptığı denetimlerde kira bedellerinin elden verilmesinin tespit edilmesi halinde her ay işyerleri için bin 490 yeni lira, konutlar için 320 yeni liradan az olmamak üzere ceza kesiliyor. Konut kira gelirinin banka ya da Posta İdaresi aracılığıyla tahsil edilmemesi halinde, cezayı konut sahipleri ödüyor.

Herhangi bir limit olmaksızın işyeri kirasının aynı yolla ödenmemesi halinde ise özel usulsüzlük cezasının muhatabı kiraya verenler ile kiracılar oluyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*