Kıraç, 'Adana'da cari açık yaşanmıyor'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 10.'su Adana Sanayi Odası (ADASO) Sakıp Sabancı toplantı salonunda gerçekleştirilen TİM Akademi toplantısında, dünyadaki rekabet ve burada var olmak için yapılması gereken farklılaşmalar anlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kıraç, Türkiye genelindeki cari açığın Adana'da yaşanmadığını ve yüzde 14'lük fazlalık bulunduğunu kaydetti. Adana'nın toplam bir milyon 200 milyon dolarlık ithalatının olduğuna da dikkat çeken Vali Kıraç, Adanalı işadamlarının ithalat konusunda daha dikkatli davrandığını ifade ederek şunları söyledi: "Adana sanayicisinin döviz kuru ve teşvik gibi sorunlar bulunuyor. Bilgi çağında bilimsel verilere dayalı çalışmalar yapılması gerekiyor. OSB'de 226 firma, OSB dışında da bin 500'e yakın küçük ve orta boy işletme faaliyet gösteriyor."

ADASO Başkanı Ümit Özgümüş de, uzun vadede sanayicinin önünü göremediğini, kısa vadede biraz rahat olduğunu söyledi. Türkiye'nin şu anda cari açığı finanse ettiğine işaret eden Özgümüş, "Ancak şuanda ekonomide görünenler 2001'de yaşadığımız krizin aynısı. Çünkü o gün de her şey çok iyi gözüküyordu. Sadece döviz kuruna baskı yaparak enflasyonu düşürmek mümkün değil. Sanayicinin üretim maliyeti düşürülmeli. 2003'de 8,8 milyar dolar, 2004'de 17 milyar dolar ve 2005'de de 23 milyar dolar olarak gerçekleşen cari açık 2006'da 30 milyar doları geçmesi bekleniyor. Hepsinden daha vahim olanı da cari açığın ne zaman ve nerede kapatılmasını ekonomi yönetimi de bilmiyor" dedi.

Özgümüş'e göre, ekonomi yönetimi, kur'un, günü geldiğinde kendini dengeleyeceği düşüncesinde. Özgümüş'e göre, eğer kur kendini 2001'de olduğu gibi dengeleyecekse sanayici olumsuz etkilenir. Cari açığın finanse ediliyor olmasının, sorun olmadığı demek olmadığına işaret eden Özgümüş, "Cari açığın nasıl finanse edildiği çok önemli. Sanayici şirketini sürekli borçlanarak finanse ediyorsa bu bir gün sorun olacak. Türkiye'de şu anda 35-40 milyon dolar sıcak para var. Dünyada 2 trilyon dolar sıcak para serseri mayın gibi dolaşıyor. Tekstil ve konfeksiyon sektöründe dökülmeler başladı. Oysa bu sıkıntılar tüm sektörde mevcut" diye konuştu.

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkan Vekili Ali Münif Yeğenağa ise ihracatın katma değerinin arttırılması için gerçekleştirilen bu toplantıyı çok önemli bulduğunu söyledi. Yeğenağa, ihracattaki sorunların çözülmemesine rağmen bu bilinçlendirme çalışmasının daha olumlu olacağını, cari işlemler açığı ve ithalata dayalı büyüme ile düşük kur sıkıntıları olduğunu ifade etti.

Daha sonra toplantıya konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Arman Kırım ise, Türkiye'de hükümetten döviz kurunu düzeltin baskısının sorun olmadığını söyledi. Bunun geçici çözüm olduğunu savunan Kırım, dünyada herkes aynı ürünü üretiyor aynı kişilere pazarlıyorsa sanayicinin sıkıntısının bitmeyeceğini belirterek, şöyle dedi: "Sorunun çözümü sizin farklılaşmanızdır. Dünyada pazarın talebine göre ürün üretmek. Ben teoriye önem veriyorum. Buna önem verenlerde hep kazandı. Sizin çektiğiniz sıkıntıları Almanya, ABD, İngiltere ve Japonya'da yaşıyor. Hindistan ve Çin firmaları dışında tüm ülkelerin firmaları kar ve büyüme sorunu yaşıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious