Kıraç: Galatasaray için marş mı; yapmam, yapamam!

  • Giriş : 19.06.2007 / 09:20:00

Kıraç'la F.Bahçe aşkını, futbolu ve marşı nasıl hazırladığını konuştuk.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir zamanlar gecenin üçünde Kadıköy'e maça giden sanatçı, bakın neler neler söylüyor...

Devletler, ideolojiler, askerî rejimler... Marşlarla coştururlar kalabalıkları. Daha bir sıklaştırırlar safları. Fenerbahçe Cumhuriyeti de bu geleneğin izinden hareketle 100. yılını kutladığı bu yılda birbirinden ünlü sanatçılara marşlar ve albümler hazırlattı. Sanatçı Kıraç'ın söz ve müziğini düzenlediği marş hepsinden bir adım öne çıktı. Coşkulu, duygulu, anlam yüklüydü. Üstelik kimseyi incitmiyordu. Milyonlarca F.Bahçeliyi de tam kalbinden yakalıyordu.

Biz de Kıraç'ı yeni albümünün çıktığı ve konserden konsere koştuğu şu günlerde zar zor yakaladık. F.Bahçe marşı ve F.Bahçeliliği ekseninde koyu bir sohbete daldık. Her Futbol sohbetinde olduğu gibi bunda da zaman nasıl geçti anlayamadık. Karşımızda bir dönem Futbol oynayan, gecenin üçünde Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın yolunu tutan, Kasımpaşalı, dobra ve büyük bir aşkla F.Bahçe'ye bağlı bir 'sanatçı' bulduk.

İlk sorumuz bu aşk nasıl başladı oldu. Kıraç'ın cevabı birçok F.Bahçe taraftarının cevabı niteliğindeydi adeta: "Bu soru F.Bahçeliye sorulur mu ya hocam. Sen Fenerli değilsin galiba." Ne herhangi bir futbolcuya hayranlık, ne bir maça gitme, ne akrabalarından etkilenme, ne öbürü ne beriki. O 'kendimi bildim bileli Fenerliydim' diyor. "Öyle heyecan olsun diye tutmadım bu takımı."

Kıraç'ın çocukluğu K.Maraş'ta geçer. 1970'ler. Televizyon yok. Henüz okuma yazma bilmiyor, dolayısıyla gazete de okuyamıyor; ama F.Bahçeli oluyor. "Çocuğuz yani. K.Maraş'ta daha çok G.Saraylılar ağırlıkta. Bizim mahalle de G.Saraylı. Dayılarım G.Saraylı. Bizim mahallenin forması Sarı-Kırmızı. En çok sürtüştüğümüz mahallenin forması Sarı-Lacivert. İki mahalle maç yaptığı zaman ben rakibi tutuyordum, kimseye söylemeden. Sırf renkleri Sarı-Lacivert olduğu için. Benim gibi mantıklı adam bunu söyler mi? Ama bu başka bir şey. Demek ki yüz yıl içinde bir şeyler yayılmış. Nasıl anlatayım, artık bioenerji mi dersin, metafizik mi dersin. Ben hiçbir şeyden etkilenmeden F.Bahçeli oldum işte."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious