Kiracı konuştu, evsahibi öldü

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

İzmir'de kiracısı Mehmet Kıran'ın şikayeti üzerine sanık olarak duruşmaya gelen 64 yaşındaki ev sahibi Ali Arı, duruşma salonunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'in Buca İlçesi'nde oturan Ali Arı, aynı semtte kiraya verdiği evinde oturan Mehmet Kıran'la geçen yıl içinde birkaç defa, ödenmeyen su ve elektrik borçlarından dolayı tartıştı. Bu tartışmanın ardından kiracı Mehmet Kıran'ın evine geceyarısı maskeli 3 kişi girip başına silah dayadı. Kıran'ın bağırması üzerine saldırganlar kaçtı. Kaçan saldırganların kim olduğu konusunda araştırma yapan Mehmet Kıran, gece yarısı evine giren kişilerin, kapıyı zorlamadan anahtarla içeri girdiklerini belirledi. Evin anahtarının bir kendisinde bir de evsahibinde olmasından yola çıkan Mehmet Kıran, evine girenleri evsahibinin azmettirdiği iddiasıyla Ali Arı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Cumhuriyet Savcısı, şikayet üzerine adliyeye çağırdığı Ali Arı'nın savunmasını aldı. Evsahibi Arı, kiracısıyla birkaç kez elektrik ve su borçlarından dolayı tartıştığını, ancak bu olayla bir ilgisinin bulunmadığını söyledi. Soruşturmayı tamamlayan savcı, evsahibi Ali Arı hakkında, ‘Nitelikli olarak konut dokunmazlığını ihlal etmek ve silahla tehdit’ suçlarından 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.
İzmir 19'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ikinci duruşması bugün yapıldı. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık evsahibi Ali Arı ve kiracısı Mehmet Kıran ile yakınları katıldı. Duruşma salonuna girmeden önce evsahibi ve kiracının koridordaki sözlü tartışmasına polis müdahale etti. Saat 10.00'da mübaşir tarafları duruşma salonuna aldı. Ali Arı, hakimin karşısındaki sanık bölümüne, kiracı Mehmet Kıran ise evsahibinin solundaki şikayetçi sandalyesine oturdu. Kiracı Kıran, başından geçen olayları anlatmaya başladığında, ilk duruşmadaki savunmasında suçlamaları reddeden ve arada bir kiracısına bakan Ali Arı, göğüsünü tutarak olduğu yere yığıldı. Duruşma salonunda bulunan katip ve Kıran ile sanık yakınları Ali Arı'ya müdahale etmeye çalışırken, mübaşir ambulans çağırdı.
İzmir Barosu'nun hemşiresi de duruşma salonuna gelerek Ali Arı'ya ilk müdahaleyi yaptı. Daha sonra gelen 112 Acil Servis ekibi de Arı'ya kalp masajı yaparak hayata döndürmeye çalıştı. Yapılan müdahalelere rağmen Ali Arı yaşamını yitirdi.
Savcının işlemleri tamamlamasının ardından 112 acil servis ekibi duruşma salonunda hayatını kaybeden Ali Arı'yı sedyeyle adliyeden çıkararak İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na götürdü. Ali Arı'nın öldüğünü öğrenen yakınları sinir krizi geçirdi.
Davaya bakan hakim, sanığın salonda ölmesi üzerine duruşmalara ara verdi, diğer davaları öğleden sonraya erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious