Kiralar ve ev fiyatları artmaya başladı

Kiralar ve ev fiyatları artmaya başladı.18089
  • Giriş : 22.05.2009 / 10:01:00

Ekonomideki toparlanmanın en önemli sinyali gayrimenkulden geldi. Konut ve kirada marta kadar düşen fiyatlar nisanla birlikte yüzde 6’yı bulan artış yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

EKONOMİK canlanmanın en önemli göstergelerinden sayılan konut fiyatları ve kira ücretleri mart ayında dip yaptıktan sonra nisanda yeniden tırmanışa geçti. Geçen yıldan itibaren durgunluk nedeniyle hızla düşüşe geçen kira ve ev fiyatlarında nisan ayında yüzde 6'yı aşkın yükselişler görüldü.

Ancak geçen ayki artışa karşın İstanbul'da ocak ayı itibariyle yıllık bazda konut fiyatları yüzde 16, kiralarda da yüzde 14 düştü. Garanti Mortgage ve Reidin.com'un Adana, Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli olmak üzere 6 büyük ili baz alarak yaptığı 'REIDIN.com Emlakendeks' yayınlanmaya başlandı. Aylık fiyat/metrekare ortalama satış ve kira değerleri kullanılarak hesaplanan endekse göre gayrimenkulde gerileme nisan ayında tersine döndü.

İLK ÜÇ AYDA DÜŞTÜ

ARAŞTIRMAYA göre 6 büyük ilde bu yılın ocak ayında konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre önemli oranda düştü. 6 il içinde yüzde 16.01 ile konutların en fazla değer kaybettiği ilk İstanbul oldu. Kira değerlerinde de Istanbul yine yüzde 14.11'lik değer kaybıyla, kira tutarlarının en çok düşüş gösterdiği şehir oldu. Şubat ve mart aylarında da düşüş sürdü. Nisanla birlikte yükseliş başladı. Nisan ayında, bir önceki aya göre İzmir, Adana ve İstanbul'da fiyatlar yükseldi. Ankara, Kocaeli ve Bursa'da ise düştü. İzmir'deki konut satış fiyatları, nisanda yüzde 6.68 değer kazandı ve İzmir, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Adana'da fiyatlar yüzde 1.12, İstanbul'da ise yüzde 0.52 yükseldi.

Konut fiyatları dolu dizgin gidecek

GARANTİ Mortgage'ın yaptırdığı emlak endeksinin sonuçlarını değerlendiren İstanbul Emlak Komisyoncuları Başkanı Sabri Ateş, konut fiyatlarındaki artışın piyasadaki hareketlilikten kaynaklandığını bu durumun, eylülden sonra artarak 'dolu dizgin' devam edeceğini söyledi.

Piyasaya farklı bir açılım getirdik

GARANTİ Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran 'Garanti'nin desteğiyle REIDIN.com tarafından hazırlanan REIDIN.com Emlakendeks, Türkiye'de gayrimenkul piyasasına farklı bir açılım getirecek. Endeks sayesinde herkes gayrimenkuldeki gelişmeleri çok sağlıklı verilerle takip edebilecek' dedi.

Kirada banka limitine 217 lira sınırı

MALİYE Bakanlığı, kiraların bankalar kanalıyla tahsilinde uygulanan 500 liralık sınırı aşağı çekmeye hazırlanıyor. Alınan Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e verdiği brifing sırasında, kiraların bankalar kanalıyla tahsili konusu da gündeme geldi. Maliye Bakanı Şimşek, gayrimenkul sermaye iradı gelirlerine uygulanan 2 bin 600 liralık istisnaya dikkat çekerek, 'Bankacılık sistemi üzerinden tahsil edilen kira gelirlerindeki 500 liralık limit, aylık GMSİ istisnası düzeyine indirilebilir. Bu konuyu değerlendirin' dedi. Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri 'YSayın Bakan, burada kira gelirindeki yıllık istisnanın 1 aylık tutarının baz alınmasının değerlendirilmesini istedi. Bu yönde bir düzenlemeye gidildiğinde, halen uygulanan 2 bin 600 liralık yıllık istisna, aylık 217 liralık bir istisnaya denk geliyor' dediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*