Kiralarda şaşkına çeviren yükselişler

Kiralarda şaşkına çeviren yükselişler.13689
  • Giriş : 08.06.2009 / 15:40:00

Üç ay önce kiralar dibe vurmuştu ama tatilin yaklaşması ile birlikte yüzde 20'lere varan artışlar yaşanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üç ay önce kiraların dibe vurduğunu hatırlatan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer, son zamanlarda bahar havasının etkisiyle bazı bölgelerde kiralarda yüzde 20'lere varan artışlar yaşandığına dikkat çekti

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer, 3 ay önce kiraların dibe vurduğunu belirterek, ''Şimdi üç ay önceki rakamlara göre bazı bölgelerdeki kiralarda yüzde 20'lere varan artış var'' dedi. Kira rakamlarının, son bir yıllık süreçte aşağı doğru inen bir süreç izlediğine işaret eden Dinçer, bazı bölgelerde kiralarda yüzde 10 gibi küçük düşüşler göze çarparken, bir çok bölgede bu oranların yüzde 20'leri bulduğunu, hatta yüzde 30'ları gördüğünü kaydetti.

Son iki ayda İMKB'de de gözlemlenen, gerek uluslararası gerek yurtiçi piyasalarda da gündeme oturan ''dibi gördük mü?'' beklentilerinin gayrimenkul piyasasında da bir anda iyimser bir hava beklentisine sebep olduğunu ifade eden Işıl Dinçer, bu bahar havasının gayrimenkul satışlarından önce kira rakamlarında kendisini hissettirmeye başladığını belirtti.

UZMANLAR BİLE ŞAŞIRDI

'Kiralarda inanılmaz bir artış var. Sebebini henüz çözebilmiş değiliz açıkçası'' diyen Dinçer, şunları söyledi: 'Her zamanki gibi arzın kısıtlı olduğu ve prestijli bölgeler bundan ilk etkilenen bölgeler olarak göze çarpıyor ve ortalama yüzde 10-15'lik bir iyimserlikten bahsedilse de bir kaç bölgede kiralardaki artış oranının yüzde 20'leri bulduğunu görmek mümkün. Üç ay önce kiralar dibe vurmuştu. İşlemler bir sene önceki kiralanan rakamların altında gerçekleşiyordu. Şimdi üç ay önceki rakamlara göre bazı bölgelerdeki kiralarda yüzde 20'lere varan artış var.''
KONUT SATIŞLARI DURGUN

Konut satışlarında ise şu anda ciddi bir artıştan söz edemediklerini söyleyen Işıl Dinçer, 'Konut satışları bu iyimserlikten ne kadar bir pay aldı diye düşünecek olursak, bunun için ümitlerin bir başka bahara kaldığını söylemek daha gerçekçi olacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*