Kiralarda yüzde 20'ye varan artışlar var

Kiralarda yüzde 20'ye varan artışlar var.13689
  • Giriş : 07.06.2009 / 12:40:00
  • Güncelleme : 07.06.2009 / 12:48:29

3 ay önce kiraların dibe vurmuştu, bugünkü rakamlara göre ise kiralarda yüzde 20'lere varan artışlar yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer, 3 ay önce kiraların dibe vurduğunu belirterek, ''Şimdi üç ay önceki rakamlara göre bazı bölgelerdeki kiralarda yüzde 20'lere varan artış var'' dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer, dünyada yaşanan, ardı arkası kesilmeyen olumsuz gelişmelerin Türkiye'yi de etkilediğini ve bunun her zamanki gibi inşaat ve gayrimenkul sektörüne de yansıdığını anlattı.

Kira rakamlarının, son bir yıllık süreçte aşağı doğru inen bir süreç izlediğine işaret eden Dinçer, bazı bölgelerde kiralarda yüzde 10 gibi küçük düşüşler göze çarparken, bir çok bölgede bu oranların yüzde 20'leri bulduğunu, hatta yüzde 30'ları gördüğünü kaydetti.

Dinçer, bu dönemde Ataşehir'deki kiralarda düşüşün yüzde 15-25, Bostancı'da yüzde 10-20, Üsküdar'da yüzde 20-25, Kadıköy'de yüzde 15-20, Beşiktaş'ta yüzde 15-20 ve Bakırköy'de yüzde 10-20, Beylikdüzü'nde ve Şişli'de yüzde 5-10 civarında olduğunu söyledi.

''BAHAR HAVASI SATIŞLARDAN ÖNCE KİRADA HİSSEDİLDİ''

Son iki ayda İMKB'de de gözlemlenen, gerek uluslararası gerek yurt içi piyasalarda da gündeme oturan ''dibi gördük mü?'' beklentilerinin gayrimenkul piyasasında da bir anda iyimser bir hava beklentisine sebep olduğunu ifade eden Dinçer, bu bahar havasının gayrimenkul satışlarından önce kira rakamlarında kendisini hissettirmeye başladığını belirtti.

''Kiralarda inanılmaz bir artış var. Sebebini henüz çözebilmiş değiliz açıkçası'' diyen Dinçer, şunları kaydetti:

''Her zamanki gibi arzın kısıtlı olduğu ve prestijli bölgeler bundan ilk etkilenen bölgeler olarak göze çarpıyor ve ortalama yüzde 10-15'lik bir iyimserlikten bahsedilse de bir kaç bölgede kiralardaki artış oranının yüzde 20'leri bulduğunu görmek mümkün. Üç ay önce kiralar dibe vurmuştu. İşlemler bir sene önceki kiralanan rakamların altında gerçekleşiyordu. Şimdi üç ay önceki rakamlara göre bazı bölgelerdeki kiralarda yüzde 20'lere varan artış var.''

''SATIŞ İÇİN ÜMİTLER BİR BAŞKA BAHARA KALDI''

Konut satışlarında ise şu anda ciddi bir artıştan söz edemediklerini söyleyen Dinçer, ''Konut satışları bu iyimserlikten ne kadar bir pay aldı diye düşünecek olursak, bunun için ümitlerin bir başka bahara kaldığını söylemek daha gerçekçi olacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*