Kiraz çiftçinin yeni gelir kaynağı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

AB Merkezi Finans ve İhale Birimi ile Çorum Ziraat Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen "Damla Sulama Sistemli Bodur Kiraz Yetiştiriciliği Eğitimi Projesi" kapsamında çiftçiler kiraz yetiştiriciliğine başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Hülya Gökmen, yaptığı açıklamada, eğitim çalışmaları devam eden projenin Çorum'un tarımsal kalkınması açısından önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Gökmen, amaçlarının çiftçilere yeni bir gelir kapısı aralamak olduğunu ifade etti. Proje ile meyvecilik alanında önemli bir çalışmaya imza atılacağını duyuran Gökmen, "Projenin amacı kuru tarımdan sulu tarıma geçişi yaygınlaştırarak bölgemizde tarımsal alanda çeşitliliği arttırmak ve hedef kitlenin bu alandaki bilgi ve uygulama yeteneklerini geliştirmek suretiyle yeni bir gelir kaynağı oluşturmaktır. Bu sayede çiftçi ailelerinin ekonomik durumlarını iyileştirilerek, köyden kente göçün engellenmesine katkıda bulunulması da amaçlar arasında yer almaktadır" dedi.

Projenin hedef kitlesinin 9 köyde yaşayan 32 çiftçi ailesi olduğunu hatırlatan Gökmen, "Ziraat Odası denetiminde aynı zamanda proje ortağı olan köylerde iklim ve toprak özellikleri bakımından toplam 43 dekar arazide örnek bahçeler kurulacak. Bu bahçelerde 6 ay teorik ve 4 ayda uygulamalı eğitimler verilecek. Eğitimler sonucu kursiyerlerimiz profesyonel kiraz yetiştiricisi olarak kendi bahçelerinin sorumluluğunu üstlenebilecek seviyeye gelecek" açıklamasında bulundu.

Proje çerçevesinde 43 dekarlık alanda kurulacak örnek bahçeler için gerekli malzemelerin alındığını söyleyen Ziraat Mühendisi Gökmen, Ziraat Odası tarafından "Damla Sulama Sistemli Bodur Kiraz Yetiştiriciliği Eğitimi Projesi" çerçevesinde yapılan ihale sonunda 2 bin 838 bodur kiraz fidanı alındığı belirtti. Örnek bahçelerin merkeze bağlı Altınbaş, Karapürçek, Köprüalan, Aksungur, Tatar, Karabayır ve Kadıkırı kurulacağını öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious