Kirazda rekor artış

Kirazda rekor artış.10980
  • Giriş : 12.06.2007 / 10:56:00

Kirazda, olumsuz hava koşullarına rağmen ihracatın geçen yıla göre 2,5 kat arttığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Domatesten sonra en fazla döviz girdisinin sağlandığı kirazda, olumsuz hava koşullarına rağmen ihracatın geçen yıla göre 2,5 kat arttığı bildirildi.

Sezonun başladığı 1 Mayıs'tan 11 Hazirana kadar olan dönemde yapılan ihracat, geçen yıla göre değer bazında yüzde 145, miktar bazında da yüzde 97 arttı.

Ağırlıklı olarak erkenci tip olarak tabir edilen kirazların ihracatının yapıldığı bu dönemde, 12,4 milyon dolar değerinde 4 bin 352 ton kiraz ihracatı yapıldı.

En büyük pazar konumundaki Almanya'ya yapılan ihracat 8,3 milyon dolar olarak gerçekleşirken, geçen yıl aynı dönemde ancak 268 bin dolarlık ihracatın yapıldığı Rusya'ya bu yıl 2,6 milyon dolarlık ürün satıldı.

Geçen yıl Türkiye genelinde 54 bin 104 ton ihracatın yapıldığı kirazdan 132,5 milyon dolar ihracat geliri elde edilmiş, ihracatın yüzde 27'si Ege İhracatçı Birlikleri kanalıyla yapılmıştı.

RUSYA'NIN ETKİSİ

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, hava koşulları nedeniyle sezonun yaklaşık 15 gün erken başladığını, Türk kirazının ihracat pazarlarına daha erken çıkarak avantaj yakaladığını belirtti.

Bu yıl özellikle Rusya Federasyonuna yapılan ihracatın çok büyük artış gösterdiğine dikkat çeken Türkmenoğlu, şöyle konuştu:

''Sezon başında yakalanan bu ihracat artışına rağmen Türkiye'nin rakibi konumundaki İtalya, Macaristan gibi ülkelerde de üretim başladı. Rekabet son günlerde kızışmaya başladı. Bundan sonraki dönemde ihracatın yavaşlayacağını tahmin ediyoruz.

Erkenci tip üretimin büyük bölümünü yapan Kemalpaşa'da üretim bitmek üzere. Üretim dağlık kesimlere ve iç bölgelere doğru kayıyor. Sezon sonunda toplam ihracatın geçen yıl ile aynı ya da biraz daha üzerinde olacağını tahmin ediyoruz.''

Yağmur nedeniyle bazı kirazlarda çatlamaların görüldüğünü, bunun maliyeti etkilediğini ifade eden Türkmenoğlu, fiyatların da geçen yılın biraz üzerinde gerçekleştiğini ifade etti.

Türkiye'nin ABD'den sonra en büyük ikinci ihracatçı olduğunu kaydeden Türkmenoğlu, ağaç sayısının hızla arttığını, kalitenin yüksek olması halinde bir pazar sorunu yaşanmasının beklenmediğini sözlerine ekledi.

''MÜKEMMEL BİR SEZON''

Erkenci kiraz üretiminin merkezi olarak bilinen İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Halim Akar ise ''mükemmel bir sezon geçirdiklerini'' söyledi.

Yağmura rağmen kalitenin bozulmadığını ifade eden Akar, üreticinin bilinçli bir şekilde bu soruna karşı mücadele verdiğini söyledi.

Kemalpaşa ovasında yağmurdan etkilenen birçok bahçede, ağaçların zirai ilaçlama cihazlarından hava püskürtülerek kurutulduğunu kaydeden Akar, ''Çiftçi ağaçları tek tek kurutarak, meyvelerin çatlamasını engelledi. Sonuçta yağmurun verdiği kalite kaybı yüzde 5'lerde kaldı. Ürünün kaliteli olması ve ihracatçı firmaların olgun davranmasıyla iyi bir sezon geçirdik. Fiyatlar beklediğimiz oranda olmadı ancak geçen yıl yaşadığımız ayak oyunları görülmedi. Bu yıl herkes hakkını aldı'' dedi.

İLK SERTİFİKA-

Türk kirazının bir dünya markası olduğunu ve sürekli alıcısının bulunduğunu kaydeden Akar, kaliteyi daha da yükseltme amaçlı çalışmalarla Türkiye'de İyi Tarım Uygulamaları ve Eurepgap sertifikalarını alan ilk kurum olduklarını öne sürdü.

Akar, gelecek yıl Kemalpaşa'daki tüm kiraz üreticilerinin Eurepgap sertifikasıyla üretim yapmasını hedeflediklerini kaydetti.

Bölgede ağaç sayısının da hızla arttığını dile getiren Akar, ilaç ve gübre kullanımında organik çözümlere yönelmeye ve kullandıkları ilaçları değiştirmeye başladıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious