Kırca'dan Erdoğan'a üstü kapalı destek

Kırca'dan Erdoğan'a üstü kapalı destek.17789
  • Giriş : 10.03.2009 / 05:15:00
  • Güncelleme : 09.03.2009 / 23:16:45

Erdoğan'ın Baykal'ın konuşmaları televizyonda şifreli yayınlansın çağrısına DSP 'li Levent Kırca'dan destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tiyatro Sanatçısı Levent Kırca, mizahçıların artık siyaseti kullanamadığını belirterek "Siyaseti mizaha katmak sanki el altından yasaklanmış. Bunu kullananlar televizyona çıkarılmıyor, bir çoğu da ekmek parası korkusuyla yapamıyor." dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda ''Bir başkadır benim memleketim'' adlı oyunu sahneleyen Kırca sahneye çıkmadan önce kuliste basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

41 yıllık sanat geçmişi olduğunu belirterek, halkın kendisini çok iyi tanıdığını ifade eden Kırca, son zamanlarda siyasetçilerin meydanlardaki üslubunu hiç beğenmediğini ve tasvip etmediğini ifade ederek, "Siz eğir bugün filmlere gençlerin çocukların ahlakı bozulmasın diye 13+, 18+ diye yaş sınırı koyuyorsanız, bence liderlerin mitinglerdeki ve televizyonlardaki konuşmalarına da bir yaş sınırlaması geberilmeli. Hiç hoş bulmuyorum açıkçası. İnsanlarında bunu hoş bulmadıklarını beğenmediklerini görüyoruz. Artık Türkiye bu olmamalı. Türkiye itişen, tepişen bir birine ağzını bozan tavırlarını değiştirmeli ve barış içinde seçime gidilmeli." dedi.

Kendisinin de bir aday olduğunu hatırlatan Kırca, doğru bildiklerini samimiyetle insanlara anlattığını belirterek kimse içinde ağzını bozmadığını kaydetti.

Türk tiyatrosunun geleceğiyle ilgili açıklamalarda da bulunan Kırcı, tiyatronun geleceğinde titrek bir ışık olduğunu belirterek, devletin ve hükümetlerin sağlık, eğitim ve ekonomik politikaları olduğu gibi bir sanat politikasının olması gerektiğini anlattı.

Seçim arifesinde insanların sanattan bahsettiklerini hatırlatan ünlü sanatçı, "Ama sanattan uzaktan yakından ilgili olmadıklarını çok iyi biliyorum. Bugün önemli bir kriz yaşıyor. Esnaf, memur, işçi çok zor durumda. İnsanların ekonomisi iyi olacak ki sinemaya tiyatroya gelsin." diye konuştu.

Önceki dönemlerde mizahın önemli bir kaynağının siyaset olduğunu ancak şuanda böyle durumun söz konusu olmadığını aktaran Kırca şunları söyledi: "Zaten böyle bir durum altından yasaklanmış İstesen de yapamıyorsun. Televizyonlarda kadın programları, evlendirme programları, bizim örfümüze adetimize çok uzak olan yemek programları yasak değil. Sadece düşünce suçu ve taşlama sanatı yasak, resmen olmasa da el altından yasak. Sorsan değil derler ama ben televizyonlarda sanatımı icra edemiyorum, çıkartmıyorlar. İnsanlar ekmek param diyor, işim diyor böyle bir şeye de girmiyorlar. Bunları da hoş karşılamıyorum. Burası Nasrettin Hoca memleketi, Nazım Hikmet ülkesi, Aziz Nesin ülkesi, Aşık Veysel ülkesi, halk ozanları ülkesi… Otur oturduğun yerde armut pişsin ağzıma düşsün yok öyle bir şey"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*