Kırgız muhalifler reform için diretiyor

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Kırgızistan'da geçen hafta muhalif grup liderlerinin yönetimi ile gerçekleşen "barış eylemin" ardından yine 1 ay sonra iktidarı anayasa reformu için diretecileği kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kırgız muhalif liderleri basın açıklaması düzenleyerek, 27 Mayıs tarihinde planlaştırdığı barış eyleminin sadece yürütme organına karşı yapılacağını ve anayasa değişikliğine gidilmesini talep edeceklerini belirtirken, aksi takdirde geçen sene gerçekleşen 24 Mart halk hareketini ve cumhurbaşkanı değişimin anlamsız olduğu ifadesini kullandı.
Ticaret Sanayi ve Turizm Eski Bakanı Almaz Astambayev, Milletvekilleri Ömürbek Tekebayev, Melis Eşimkanov ve Kubatbek Baybolov'un yanı sıra Demokrasi İçin Sivil Toplum Koalisyonu lideri Edil Baysalov başkanlığındaki grup 27 Mayıs tarihinde gerçekleşecek eyleme hazırlanıyor.

"Reform için" adlı muhalif güçler tarafından oluşturulacak grup, belirtilen tarihten sonra iktidarın anayasa reformuna gidilmememsi halinde "Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ve başbakanı Feliks Kulov" birliği yönetimin de asılsız olduğunu iddia ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious