Kırgız ombudsmanından tepki

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Bush'un “İslami faşistler” sözüne tepki gösteren davetli olduğu ABD'ye gitmekten vazgeçti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kırgızistan Ombudsmanı Tursunbay Bakiroğlu, ABD Başkanı George Bush'un İngiltere'de ortaya atılan ABD'nin uçaklarını hedef aldığı iddia edilen yeni terör eylemi planı üzerine "İslami faşistler ülkemizi tehdit etmeye devam ediyor" değerlendirmesine tepki gösterdi. Tursunbay Bakiroğlu, davetli olduğu bu ülkeye gitmeme kararı aldı.
ABD Başkanı'nın bu çıkışını İslam alemine saygısızlık olarak nitelendiren Bakiroğlu, Bush'a tepki gösterdi. Bakiroğlu, ABD Başkanını protesto amacıyla eylül ayında ABD'de yapılması düşünülen ve kendisinin de davetli olduğu "Ombudsmanlar Teşkilatı Zirvesine" katılmayacağını açıkladı.

Bakiroğlu, 12-15 Eylül tarihlerinde planlanan ombudsmanlar zirvesine katılmak için tüm hazırlıklarını tamamladığını, ancak Bushun "İslami faşistler" şeklindeki sözlerine tepki amacıyla bu ülkeye gitmekten vazgeçtiğini dile getirdi.

İslam'da hiçbir zaman faşist gibi bir unsurun olamayacağını belirten Bakiroğlu, Bush'un "İslam aleminden" özür dilemesi gerektiği kaydetti.

Bush'un daha önce de benzeri gafları olduğunu hatırlatan Ombudsman Bakiroğlu, bu gafın İslam alemini rencide ettiğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious