Kırgız yönetimi geri adım attı

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki "Alatoo" meydanında Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in seçimden önce verdiği sözleri tutması talebiyle har ay yapılan muhalefet eylemi başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Daha önce her yıl 29 Mayıs'ta kutlanan Silahlı Kuvvetler Günü'nün 27 Mayıs tarihine alınması muhalefet için bardağı taşıran son damla olarak ifade edilmişti. Askeri törenin iptal edilmesi iktidarın geri adımı olarak niteleniyor.

Alatoo meydanında 15 bine yakın kişinin katıldığı miting, Kırgız milli marşının okunması ile başladı. Gösteriyi binden fazla emniyet görevlisi takip ediyor. Başkentin çeşitli noktalarında toplanarak meydana yürüyen göstericilerin sayısının daha da bekleniyor.

Düzenlenen mitinge eylemciler "reformlar için" adlı sloganda birleşiyor. Muhalefet iktidardan bir dizi isteğin yanı sıra yarı başkanlık sistemini de getirmesini istiyor.

Muhalif liderler, Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'e Anayasa Değişikliği, ekonomik kalkınma, yolsuzluk ve mafya ile mücadele gibi 10'a yakın talepte bulunuyor. Muhalif partilerin yanı sıra sivil toplum örgütleri de bu eyleme destek veriyor. Muhalefet liderlerinden ve parlamento eski başkanı Ömürbek Tekebayev bir önceki mitingin iktidarı etkilediği yorumunu yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious