Kırgızistan başbakan arayışında

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in liderliğinde 24 Mart 2005’te gerçekleşen Halk Devrim’inden sonra bir türlü istenilen siyasi istikrarı sağlayamayan Kırgızistan, şimdi de başbakan sorunuyla karşı karşıya.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

30 Aralık’ta kabul edilen yeni anaysa kapsamında Cumhurbaşkanı Bakiyev tarafından Kırgızistan Parlamentosu Cokurku Keneş’e (Yüksek Meclis) başbakan adayı olarak iki defa teklif edilen Feliks Kulov’un iki seferinde de meclis engeline takılması ülkeyi yeni bir siyasi belirsizlikle karşı karşıya bıraktı.

Bugün yapılan oylamada Kulov, bir kez daha Parlamento’nun engeline takıldı. Yapılan oylamada 65 milletvekilinden sadece 25’,i Koluv için "evet" derken 38 ’i "ret" oyu kullandı.

-KULOV’A YENİ GÖREV TEKLİFİ-

Bu kritik süreçte Kulov’u kaybetmek istemeyen Cumhurbaşkanı Bakiyev oylamadan hemen sonra Ak Üy’de (Beyaz Ev) Kulov ile bir araya geldi. Mevcut tablodan duyduğu üzüntüyü dile getiren Bakiyev’in, görüşmede Kulov’a üst düzeyde çok önemli iki yeni görev teklif ettiği bildirildi. Cumhurbaşkanı tarafından teklif edilen yeni görevlerin neler olduğu konusunda bir bilgi verilmezken Kulov’un bu teklife sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Bu arada Bakiyev ve çevresi parlamentoya üçüncü seferinde başka bir aday üzerinde kafa yorarken, bir taraftan da Kulov’un kaçırarak muhalefetin yeni bir baskı dalgasıyla karşı karşıya kalmaktan endişe ediyor.

Gözlemciler, mevcut muhalefetin Kulov’u da yanlarına çekmesi durumunda muhalefetin iktidara olan baskısının artacağı ve bununda olası bir erken seçimi kaçınılmaz kılacağı yorumlarını yapıyor.

Öte yandan Feliks Kulov’un muhalefet saflarına katılması halinde ülkede sadece parlamento seçimleri değil cumhurbaşkanlığı yarışında da erken bir seçimin gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious