Kırgızistan sandık başına gidiyor

Kırgızistan sandık başına gidiyor.10901
  • Giriş : 19.03.2009 / 12:17:00

Kırgızistan'da devlet başkanlığı seçimleri bu yıl yapılacak. Ülkede uzun süredir tartışmalara sebep olan başkanlık seçimine son noktayı Kırgızistan Anayasa Mahkemesi koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mahkeme başkanlık seçimlerinin bu yıl yapılacağını duyurdu. Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in 11 Şubat'taki basın açıklamasında ikinci kez seçimde aday olacağını söylemsi Kırgız muhalefetinin sert tepkisine yol açmıştı. Bakiyev'in söz konusu açıklamasından sonra Anayasa Mahkemesine baş vuran muhalefet, seçimlerin bu yıl içinde yapılmasını istedi.

Ülkede başkanlık seçiminin 25 Ekim'de yapılması bekleniyor. Önceki lider Askar Akayev, 1990, 1995 ve 2000 yıllarında 3 kez üst üste Kırgızistan devlet başkanı görevine seçilmişti. Akayev 2005 yılında gerçekleşen halk hareketi sonrası koltuğunu şimdiki Başkan Kurmanbek Bakiyev'e bırakmak zorunda kalmıştı. Bakiyev 2005 yılında 3 ay devlet başkanı vekili görevinden sonra yapılan genel seçiminde oyların yüzde 89'unu alarak Kırgızistan Devlet Başkanı seçilmişti.

Bu arada Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Anayasa Mahkemesi'nin kararına uyacağını ve ikinci kez seçilme hakkı bulunduğunu hatırlatarak tekrar aday olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*