Kırgızistan'da 2008 Cengiz Aytmatov yılı ilan edildi

Kırgızistan'da 2008 Cengiz Aytmatov yılı ilan edildi.10629
  • Giriş : 09.01.2008 / 15:42:00

Kırgızistan Kültür Bakanı Sultan Rayev, 2008' in "Cengiz Aytmatov yılı" ilan edildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

(CİHAN)- Rayev, söz konusu kararın, ünlü yazarın bu yılın son ayında 80 yaşına girecek olması münasebetiyle alındığını söyledi.

Karar ülke kamuoyu tarafından memnuniyetle karşılanırken, yıl boyu Aytmatov ile ilgili değişik kültürel etkinlikler yapılacak. Tiyatrolarda ünlü yazarın eserleri sahnelenecek, yazar ile ilgili değişik konferans ve toplantılar düzenlenecek. Ayrıca yazar adına değişik kademelerde makale ve şiir yarışmaları tertiplenecek.

Devlet düzeyindeki 80. yıl kutlamaları ise ünlü yazarın doğum günü olan 12 Aralık'ta yapılacak.

Bu arada Aytmatov'un, Avrupa'da yürüttüğü büyükelçilik görevini bırakarak sadece edebiyatla ilgileneceği bildirildi.

Isık Göl kenarında edebiyatçılara ait bir kültür merkezi kurmak istediği bildirilen ünlü yazarın bundan böyle sadece edebiyatla uğraşmak istediği ifade edildi.

"Kırgızistan Karhamı" gibi büyük bir nama da sahip olan Aytmatov, 2003' doğumun 75. yıl dönümünde, dönemin Cumhurbaşkanı Askar Akayev tarafından 20. Asırda Kırgızistan edebiyatı ve manevi değerlerine olan katkılarından dolayı "Altın Madalya" ile ödüllendirilmişti.

CENGİZ AYTMATOV'UN EDEBİYAT DOLU GEÇMİŞİ

Ünlü yazar Aytmatov 12 Aralık 1928'de Kırgızistan'ın kuzey batısındaki Talas Eyaleti'nin Şeker Köyü'nde dünyaya geldi. Eğitim için köyünü terk ederek Kazakistan Edebiyat Enstitüsü'nde öğrenimine devam etti.

İlk eseri Cemile'yi 1958 yılında çıkaran Aytmatov, 1963 yılında, "İlk Öğretmen, Deve Gözü, Cemile ve Selvi Boylum Al Yazmalım adlı hikayelerinden oluşan "Steplerden ve Dağlardan Hikayeler" adlı kitabıyla Lenin Edebiyat Ödülü'nü kazandı.

Aytmatov, 1968'de "Büyük Sovyet Edebiyat Ödülü'nü kazanır ve aynı yıl Kırgızistan milli yazarı seçilir. İlk romanı olan Toprak Ana'yı" kaleme alan Aytmatov, 1964'de yayınlanan "Kızıl Elma" ve 1969'da yayınlanan "Oğulla Buluşma" hikayelerinden sonra 1970'de "Beyaz Gemi romanını çıkarır.

Ülke bağımsızlığın yaklaştığı bir dönemde 1990'da "Gün Olur Asra Bedel" romanının devamı olan "Cengiz Han'a Küsen Bulut" eseri piyasaya çıkar

Cengiz Aytmatov, Kırgızistan'ın bağımsızlığından sonra bu ülkenin Avrupa'da Büyükelçilik görevinde bulundu. Aytmatov'un esreleri aralarında Türkçe'nin de bulunduğu bir çok dünya diline tercüme edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious