Kırgızistan'da 9 şiddedinde deprem olabilir

Kırgızistan'da 9 şiddedinde deprem olabilir.11416
  • Giriş : 19.04.2008 / 16:46:00

Kırgızistan'da önümüzdeki birkaç yıl içinde büyüklüğü 8 ile 9 şiddetinde büyük bir deprem yaşanabileceği iddia ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuyla ilgili Kırgız basınında yer alan haberlerde ülkeyi sismik açıdan hareketli bir dönemin beklediği belirtildi.

Kırgızistan Olağanüstü Hal Bakan Yardımcısı Turatbek Cunuşaliyev, ülkesini sismik açında pek iç açı olmayan bir geleceğin beklendiğini söyledi. Uzmanlar, mevcut veriler, yapılan inceleme ve araştırmalar kapsamında Kırgızistan'da şiddetli bir depremin yaşanacağında hemfikir. Beklenen depremin büyüklüğü ise en az 8 ile 9 rakamlarıyla ifade ediliyor.

Bu konuda bölgedeki diğer ülke ve ilgili birimlerle de temas halinde oluklarını dile getiren Kırgızistanlı yetkililer, ülkenin Tacikistan-Çin sınırındaki Alay Sıra Dağları'nda ve Issık Göl eyaletindeki fay hattında bir hareketlilik gözlendiğini belirtiyor.

Bu arada Kırgızistan Sismoloji Enstitüsü Başkanı Kanatbek Abdurahmanov ise ; "Kırgızistan'da beklenen bu deprem gerçeği artık herkes tarafından kabullenmeli" diyerek ülkeyi büyük doğal felaketlerin beklediğini vurguladı.

İlgililer beklenen ilk etkili depremin bu yıl içinde Talas veya başkent Bişkek'in de içinde yer aldığı Çüy eyaletlerinde olabileceğini belirtiyor. Bu iki bölgede asıl beklenen şiddetli depremin ise 2012 ile 2016 yılları arasında 7 ile 8 büyüklüğünde olacağını söylüyor.

Toraklarının yüzde 97'sine yakını dağlık alanlardan oluşan Kırgızistan'da en büyük depremin ülkenin güneyinde olması bekleniyor. Kırgızistan'ın deprem açısından en aktif bölgesi olarak tarif edilen Alay bölgesinde 2010- 2016 yılları arasında büyüklüğü en az 8 şiddetinde bir deprem bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious