Kırgızistan'da iktidar yanlıları eylemde

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te 'Anayasa İçin Reform' hareketinin düzenlediği eylemler 6. gününe girerken, hükümet yanlıları da eylemlere başladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erkindik ve Komünist Partisi üyeleri eylem için parlamento binası önündeki Lenin meydanına geldi. Muhaliflerin eylem yaptığı Alatoo meydanıyla Lenin meydanını tarihî müze binası ayırıyor. Güvenlik güçleri tarafların çatışmasını engellemek için önlem aldı.
Kırgızistan'da 6. gününe giren muhalefet eylmelerine karşı bugün iktidar uanlıları da meydana indi. Lenin meydanında toplanan göstericiler, Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in ve Başbakan Feliks Kulov'un çalışması için süre tanınması gerektiğini ve halkın onlara yardımcı olması gerektiğini savunuyor. Erkindik ve Kırgızistan Kominizm Partisi tarafları iktidara destkelerken, muhalif grubun eylemlerinmi durdurmasını talep etti. Cumhurbaşkanı Bakiyev de bugünkü basın toplantısında eylemcilerin Bişkek halkını yeterince rahatsız ettiğini söylemişti.


MUHALİF MİLLETVEKİLLERİ EYLEMCİLERİN ELİNDEN ZOR KURTULDU


Karşıt grupların sadece müze binasının ayırdığı Alatoo ile Lenin meydanlarında gösteri yapması istenmeyen olayların yaşanabileceği endişesini doğurdu. Polis tarafların çatışması ihtimaline karşı güvenlik önlemlerini artırdı.

Cumhurbaşkanı Bakiyev üzerinde baskı kurma isteyen muhalifler eylemlerin cumhurbaşkanlığı sarayı önündeki Alatoo meydanında yapıyor. İktidar yanlıları ise dün gece 36 milletvekilinin kendi hazırladıkları anyasayı kabul ettikleri meclis binası önündeki Lenin meydanında bulunuyor. Eylemciler, Kırgız meclisi Cogorku Kaneş'in önüdeki eylem sırasında muhalif liderlerden milletvekili Temir Sariyev Ve Kubatbek Baybolov'u yuhaladı. Göstericilerin pet şişeler fırlattığı milletvekilleri alandan güçlükle uzaklaşabildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious