Kırgızistan'da Kürtlerin evlerine saldırı

Kırgızistan'da Kürtlerin evlerine saldırı.13480
  • Giriş : 27.04.2009 / 18:37:00

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Kürt kökenlilerin evlerine dün gece taşlı saldırıda bulunulmasından sonra, Moskva İlçesi Kaymakamı Deptagı Arinov'u görevinden aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Başsavcı ve İçişleri Bakanıyla bu konuyu görüştü ve olayla ilgili yerel makamların mesuliyetinin belirlenmesini, güvenlik güçlerinin müdahalede neden geç kaldığının araştırılmasını istedi.

İlçe Savcısı ile İlçe Karakol Müdürü de görevinden alındı.

Kırgız polisi, dün düzenlenen saldırılara, köyde yaşayan Kürtlerden birinin, 3 hafta önce 4 yaşında bir Rus kız çocuğuna tecavüz ettiği iddialarının neden olduğunu kaydetmişti.

İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev, parlamentoda yaptığı açıklamada, Kürt evlerine saldırılarla ilgili olarak soruşturmanın geniş kapsamlı olarak yürütüldüğünü belirtti.

Kongantiyev, “küçük kız çocuğu doktorlar tarafından muayene edildi. Tecavüz yok. Ayrıca, muhalefet partisine üye bir kişi, Kürt evlerine saldırı sırasında bir konuşma yapmış. Bilgisi bize ulaştı. Ben soruyorum. Onun orada ne işi var? Kışkırtma mı yoksa. Ben böyle anlıyorum" diye konuştu.

Köy güvenliğini çok sayıda polisin sağladığını kaydeden Kongantiyev, durumun kontrol altında olduğunu söyledi.

-KÜRT AİLELER ENDİŞELİ-

AA muhabirinin gözlemlerine göre, Çuy Eyaleti Moskva İlçesi Petrovka köyünde yaşayan Kürt ailelerin evlerinde endişeli bekleyişi sürüyor. Kürt asıllı vatandaşlar sokaklarda görünmüyor.

Kürt aileleri, çok sayıda atlının köy yakında beklediklerini, bu gece evlerini ateşe verecekleri tehditlerinin kendilerine geldiğini ifade ediyor.

Çok korktuklarını ve Kürtlerin suçlu olmadıklarını dile getiren vatandaşlar, bugün tüm gün evde oturduklarını, şimdilik dışarıya çıkmamaları konusunda polis tarafından uyarıldıklarını belirtiyor.

Petrovka köyüne güvenlik güçlerinin takviyesi sürerken, köyün giriş ve çıkışları polis tarafından kontrol ediliyor.

Vatandaşlar gazetecilerin görüntü ve fotoğraf almasına karşı çıkıyor.

Yağmura rağmen köy merkezinde toplanan ve sayıları 200'ü bulan Kırgız asıllı vatandaşlar, Kürt evlerine saldırılardan sonra gözaltında tutulan 9 kişinin serbest bırakılmasını istiyor.

Göstericiler ayrıca, İçişleri Bakanının görevinden alınmasını ve Kürtlerin köyü terk etmelerini talep ediyor. Muhalif Sosyal Demokrat Partisi milletvekilleri, göstericileri yatıştırmaya çalışıyor.

Polis, evlere taşlı saldırıdan sonra gözaltına aldığı 80'e yakın genci bugün öğleden sonra serbest bıraktı, 9 kişinin sorgusu sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*