Kırgızistan'da muhalefet sokakta

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Kırgızistan'da muhalefetin başlattığı mitinge katılan göstericilerin bir kısmı, valilik ve devlet televizyonunun bulunduğu binalarına hareket etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Valilik binasına doğru hareket eden göstericiler, Bişkek Valisi Arstanbek Nogoyev'i istifaya zorlarken, devlet televizyonu KTR'ye doğru hareket eden göstericiler de mitingin ülke genelinde yayılması için baskı yapmayı amaçlıyor.
Devlet Başkanlığı sarayının yanındaki Alatoo meydanında düzenlenen mitingde, bazı yerel sanatçılar da sahne alarak göstericilere destek veriyor.

Bu arada Akipress haber ajansı, Talas kentinde de Bişkek'teki göstericilere destek amacıyla miting düzenlendiğini duyurdu.

Yolsuzluğa karışan üst düzey yetkililerin görevden alınmasını, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in seçim sırasında verdiği sözleri yerine getirmesini, devlet başkanlığının yetkilerini azaltarak, kabine ve meclisin gücünü artıracak bir anayasal reform yapılmasını talep eden muhalif liderler, Devlet Başkanı ve Başbakan istifa edene kadar meydanda bekleyeceklerini açıklamıştı.

Öte yandan Devlet Başkanı Bakiyev, parlamentoda yaptığı açıklamada, "muhalefetin amacının Anayasa Değişikliği yapmak değil, iktidarı ele geçirmek olduğunu" söyledi.

Parlamenterlere muhalefet liderlerinin ses kayıtlarını dinleten Bakiyev, muhaliflerin "Kamu binalarını ele geçireceğiz" dediğine işaret etti.

Alatoo meydanındaki gösteriye katılan muhalifler ise Bakiyev'in parlamenterlere dinlettiği ses kayıtlarını provokasyon olarak niteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious