Kırgızistan'da siyaset yeniden karıştı

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Geçtiğimiz ay anayasada yaptığı değişiklikle parlamenter sisteme geçişte ilk adımı atan Kırgızistan Hükümeti kabinesinin topluca istifası, ülkeyi erken seçimin eşiğine getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Feliks Kulov başkanlığındaki Kırgızistan hükümetinin topluca istifa etmesi ve ardından meclisin de dağılabileceği yönündeki söylentiler , ülkeyi yeniden çalkalandırdı. Bu iki durumum bir taraftan ülkedeki siyasi havayı gererken bir taraftan da erken seçimi kaçınılmaz kıldı.

Anayasada yapılan değişikliğin ardından seçimde birinci çıkacak partinin hükümeti kurmakla görevlendirecek olması, gerek şimdiki hükümeti oluşturan grubun ve gerekse parlamentoda aktif olmayan parti temsilcilerinin iştahının kabarttığı ve bu durum da olabilecek erken seçim için sıcak hava oluşturduğu ifade ediliyor.

Bu arada bazı çevreler ise 24 Mart devrimi sonrasında ülkede baş gösteren siyasi istikrarsızlığın ve buna bağlı olarak ülkede bazı çevrelerce oluşturulan başıboşluğun olası bir erken seçimle bertaraf edilebileceği görüşünü ileri sürüyor.

Kırgızistan'da anayasada yapılan son değişiklikle 100 milletvekilinden oluşacak mecliste en çok oy alan parti başkanı Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilecek. Mecliste 50 sandalye bağımsız adaylara, 50 de partilere ayrılmış bulunuyor. İrili ufaklı parti sayısının 50'nin üzerinde olduğu Kırgızistan'da, siyasi partilerin parlamentoda partilere ayrılan pastadan pay alma adına hükümetin istifasıyla havası esmeye başlayan erken seçim seçeneğine sıcak bakacağı ve bunun da ülkedeki yeni siyasi yapılanma hareketine hız kazandıracağı söyleniyor.

Öte yandan Kırgızistan bir istifada Merkez seçim Komitesi'nden(MSK) geldi. MSK Başkamı Turgunalı Abdurahimov bugün bu görevden istifa ettiğini açıkladı. Boşalan MSK başkanlığı görevine vekâleten Ayçürek Alimova'nın atandığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious