Kırgızlar, Latin alfabesi istiyor

Kırgızlar, Latin alfabesi istiyor.14911
  • Giriş : 19.02.2008 / 12:55:00

Kiril alfabesinin sadece 10 ülkede kullanılmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kırgızistan Dil Komisyonu Başkanı Taşboo Cumagulov, Latin alfabesine geçmeyi istediklerini ve gelecekte mutlaka geçeceklerini söyledi.

Cumagulov, yerel haber ajansında çıkan demecinde, Kiril alfabesinin sadece 10 ülkede kullanıldığını ifade ederek, komşu ülkelerin çoktan Latin alfabesine geçtiğini, Kazakistan'ın da yeni alfabeye geçiş sürecinde olduğunu hatırlattı.

Cumagulov, Latin alfabesine geçişin doğrudan ülkenin ekonomik durumuyla ilgili olduğunu ve siyasi iradeye gereksinim duyulduğunu ifade etti.

Kırgız dil uzmanları ile bilim adamları arasında bu konunun uzun süredir tartışıldığını belirten Cumagulov, "Ülkemizde nüfusun yüzde 85'i Türk dilini konuşuyor. Medya, internet ve elektronik postalarda Latin alfabesi kullanılıyor. Eminim, Latin alfabesini kullanırsak nesillerimiz dilimizi daha iyi ve kolay öğrenir. Ayrıca yabancı dil öğrenmek de kolaylaşır" dedi.

Parlamento Anayasa Komisyonu Başkanı Zaynidin Kurmanov da Latin alfabesine geçiş konusuna çok temkinli yaklaştıklarını ifade etti.

Kurmanov, yeni alfabeye geçişin çok dikkatli yapılması gerektiğini söyleyerek, "Bir gün mutlaka Latin alfabesine geçmeye karar vereceğiz. Bu kaçınılmaz. Parlamentoda bu konu sık sık ele alınıyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious