Kırgızlardan büyükelçimize ödül

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Kırgızistan Kültür Bakanı Sultan Rayev, Bişkek Büyükelçisi Serpil Alpman ve Kültür Müşaviri Günay Kirca'ya üstün hizmet belgesini takdim etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Törende konuşan Kırgızistan Kültür Bakanı Rayev, Büyükelçi Alpman ve Müşavir Kirca'nın iki ülke arasındaki kültürel ilişkiye katkılarından dolayı üstün hizmet belgesine layık görüldüklerini söyledi.

Konuşmasında Kırgız Bakan, Türk diplomatlarının Kırgız-Türk işbirliğini geliştirilmesine ve "Maneviyatın 100 Projesi" adlı Kültür Bakanlığı programına büyük destek verdiklerini hatırlattı.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği'nin desteğiyle çok sayıda ortak kültürel faaliyetin gösterildiği kayd edildi. Bu çerçevede geçen yıl "Büyük İpek Yolu" uluslararası porjesi kapsamında İstambul'da Kırgız ressamları sergisi düzenlendi. Sergi sonucunda ressamların eserlerinin kataloğu yayımlandı. 2005 yılında Bişkek'te TÜRKSOY'un desteği ile 'Türk Kültürü Günleri' düzenlendi. Porje çerçevesinde Türkiye ve Kırgızistan tiyatroları sahne aldı. Bu yıl haziran ayında Kırgız ressamları İstambul'da düzenlenen sergiye katıldı. Türkiye'deki çocuk sanatları festivallerine Kırgızların "Şattık" ve "Bayçeçekey" dans grupları katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious