Kırıkkale'de eski okul yeniden suyun altında

Kırıkkale'de eski okul yeniden suyun altında.14018
  • Giriş : 22.11.2007 / 13:23:00

Kapulukaya Barajı'nın su seviyesinin azalması üzerine,Karaahmetli köyünün eski okulu yaklaşık 2 ay önce gün yüzüne çıkmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesi sınırlarındaki Kapulukaya Barajı'nın su seviyesinin azalması üzerine, yaklaşık 2 ay önce gün yüzüne çıkan eski Karaahmetli köyünün okulu, yağmurların başlamasıyla birlikte yeniden suların altında kaldı.

Geçtiğimiz aylarda, 13. yüzyılda Selçuklular Devlet tarafından yaptırıldığı tahmin edilen ve Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan Çeşnigir Köprü'sünün bakımı için çalışma başlatıldı. Bu çalışma kapsamında Yamulu, Hirfanlı ve Kesikköprü barajlarından su verilmedi. Bunun üzerine Kapulukaya Barajı göleti ve Kızılırmak nehri yatakları kurumaya başladı.

Bu sırada 18 yıl önce Kapulukaya Barajı'nın sularının altında kalan eski Karaahmetli köyünün okulu ve evlerin temelleri gün yüzüne çıktı. Son günlerdeki yağışlarla birlikte Kızılırmak'ın debisinin artması Kapulukaya Barajı'nın da sularının yükselmesini sağladı. Suların yükselmesiyle daha önce gün yüzüne çıkan eski Karaahmetli köyünün okulu, yeniden baraj sularının altında kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious