Kırılan camı CHP takıyor

Kırılan camı CHP takıyor.16639
  • Giriş : 10.09.2007 / 14:21:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 18:23:37

Deniz Baykal'ın Anıtkabir ziyaretinde alışılmadık görüntüler vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP örgütlerinin, partinin 84'üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla dün gerçekleştirdiği Anıtkabir ziyaretinde 178 bin 564 kişi yer aldı.

CHP'den yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan Deniz Baykal'ın başkanlığında dün Anıtkabir'de yapılan kutlamayla ilgili olarak yazılı basında katılımcı sayısının, 20 bin ile 170 bin arasında yer aldığı ifade edildi.

Açıklamada, görüntüleri yayınlayan televizyonların ve medyanın bir yandan izdihamdan, aşırı kalabalıktan bahsederken, öte yandan da somut rakam vermemesi veya birbiriyle çelişen farklı sayılar vermesi üzerine dün Anıtkabir'e kaç kişinin girdiğinin resmi bilgilere dayanılarak öğrenildiği belirtildi.

Açıklamada, "Anıtkabir Komutanlığı verilerine dayalı resmi bilgilere göre, dün Anıtkabir'de 178 bin 564 kişi bulunuyordu" denildi.

Açıklamada ayrıca, CHP lideri Deniz Baykal'ın, yoğun ilgi ve izdiham nedeniyle Anıtkabir'de cam kırılmasından duyduğu üzüntünün Anıtkabir Komutanlığı'na iletildiği ve kırılan camın CHP tarafından taktırılması için komutanlıkla temasa geçilmesi talimatını verdiği ifade edildi.

Baykal'ın Anıtkabir ziyaretinde alışılmadık görüntüler vardı. Anıtkabir'in içinde yaşanan arbedede birçok partili ezilme tehlikesi yaşadı.


CHP'nin kuruluş yıldönümü, muhalif seslerin gölgesinde kutlandı. Partinin 84.kuruluş yıldönümünde, muhalifler genel merkeze, genel başkan Deniz Baykal yanlıları ise Anıtkabir'e akın etti.

CHP yönetimi, Baykal ve ekibi aleyhine yaptığı muhalefet çalışmalarını, CHP Genel Merkezi önünde tamamlayan Sargıgül'e, bütün il ve ilçelerdeki teşkilatları Tandoğan'a çağırarak cevap verdi.

Büyük bir kalabalıkla Anıtkabir'e çıkan CHP'liler yanlarında getirdikleri bayraklarla Tandoğan'dan Anıtkabir'e kadar yürüdü. CHP'liler, Baykal muhaliflerine ellerindeki pankart ve afişlerle mesaj gönderdi.

CHP'yi simgeleyen bayrak, pankart ve afişler Anıtkabir'e alınmadı. CHP lideri Deniz Baykal, aslanlı yoldan yürürken, Baykal yanlıları ıslık ve alkışlarla genel başkanlarına destek verdiler. Burada yaşanan izdiham, Baykal'ın Atatürk'ün mozolesine çelenk koyduğu ana kadar devam etti.

Anıtkabir'in içinde yaşanan izdiham, bir süre sonra arbedeye dönüştü. Birçok partili, yaşanan kargaşada ezilme tehlikesi atlattı.

CHP'liler, Atatürk'ün manevi huzurunda alkış ve sloganlarını sürdürdüler. Mozole önünde yaşanan kargaşa, Anıtkabir Özel Defterinin bulunduğu Misak-ı Milli kulesinde de devam etti.

Anıtkabir özel defterini imzalayan Baykal, CHP yönetimi ile birlikte Misak-ı Milli kulesinden ayrıldı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen partililer, Anıtkabir bahçesinde Baykal'a destek tezahüratlarını sürdürdü. Anıtkabir'in huzurunu sağlamakla görevli askerler, burada da zor anlar yaşadı. Yaşanan arbedede görevini yapmaya çalışan bir kameraman yere düştü. Bazı partililer arasında yaşanan sürtüşme ise görevlilerin araya girmesiyle büyümeden yatıştırıldı.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious