Kırım Kongo tedavisinde farklı görüşler

Kırım Kongo tedavisinde farklı görüşler.9510
  • Giriş : 12.06.2007 / 19:23:00

Son aylarda kene vakaları 7 kişinin ölümüne yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının tedavisi ile ilgili tıp dünyasında farklı görüşler var. Sağlık Bakanlığı, hastalardan alınacak plazmalardan bir serum üreterek tedavide kullanmaya hazırlanıyor. Ankara Tabip Odası ise hepatit tedavisinde kullanılan bir ilacın bu hastalığa çare olduğunu savunuyor.

Geçtiğimiz pazar günü Ankara'da tedavi gördükleri hastanede yaşamını yitiren 2 kişiyle birlikte, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı nedeniyle ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi.

Hastalığın tedavisi ile ilgili tıp dünyası ikiye bölündü. Sağlık Bakanlığı tedavi için yeni bir yol izlemeye karar verdi.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, "Hastalığı geçirenlerden alınacak kanlardan üretilen immun serum tedavi görenlere uygulanacak" dedi.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı serum henüz dünyada hiçbir ülke tarafından kullanılmadı. Haziran ayı içerisinde panzehir nitelikli virüsü tedavi gören hastalara uygulanmaya başlanacak.

Seruma tıp dünyası temkinli

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Esin Şenol, hastalığın tedavisi için bir başka ilaç önerdi.

Şenol, Dünya Sağlık Örgütü'nün hepatit tedavisinde kullandığı 'Ribavirin' adlı ilacın hastalığa karşı etkili olduğunu söyledi.

Şenol, "48 saat içinde başlanması çok önemli. Fakat ilacın hastalığın görüldüğü riskli bölgelere ulaşımı ve reçetelendirilmesinde zorluk yaşanıyor" şeklinde konuştu.

Ancak Sağlık Bakanlığı bu ilacın sonuç vermediğini düşünüyor.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Buzgan ise konuya ilişkin olarak, "Tedavide kullanıldı. Fakat sağ kalım üzerinde hiçbir etkisi yok" dedi.

2007 yılı itibariyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi şüphesi ile 133 kişi hastanelere başvurdu. Uzmanlar bu sayının giderek artmasından endişe ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious